Dışişleri Bakanlığı : Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC) 3 Eylül 2017 tarihinde uluslararası hukuk ile bölgesel barış ve güvenliği hiçe sayarak yaptığı hidrojen bombası denemesini sorumsuz ve kışkırtıcı bir hareket olarak görüyor, en güçlü şekilde kınıyoruz.

NELER OLMUŞTU?

Reuters'te çıkan bir habere göre Kuzey Kore lideri Kim Jong Un Kuzey Kore Nükleer Enstitüsü'nü ziyaret ederek üretilen ileri düzeydeki hidrojen bombasını inceledi.
Kuzey Kore'nin yaptığı füze denemeleri başta ABD olmak üzere bölge ülkelerinin tepkisini çekmiş bölgede son olarak ABD ile Japonya'nın ortak tatbikatında ABD'nin ileri teknoloji nükleer silah taşıyabilen iki savaş uçağı da görev yapmıştı.

KUZEY KORE'DEN TEHLİKELİ İDDİA


Pyongyang hükumetinden yapılan resmi açıklamaya göre 6,3 şiddetindeki depremin füze denemesinden kaynaklandığı belirtilirken, bu denemelerde de hidrojen bombasının geliştirildiği aktarıldı.

Açıklama Asya'da hareketliliğe neden olurken Japonya'da uçaklar havalandı, teyakkuz haline geçildi, Güney Kore'de kırmızı alarm verildi. Öte yandan bombanın menzil kuvvetinin ABD'ye kadar ulaştırılabildiği de öne sürüldü.

ATOM BOMBASI İLE HİDROJEN BOMBASI ARASINDAKİ FARK


ABD’nin 2. Dünya Savaşı’nda Hiroşima ve Nagasaki’de kullandığı ve 200 bin kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan atom bombaları 13 ve 21 kilotonluk bir yıkım gücüne sahipti.
Sovyetler Birliği’nin 1961 yılında test ettiği hidrojen bombası “Tsar Bomba” ise 50 megatonluk bir etkiye sahipti ve ABD’nin Japonya’da kullandığı atom bombalarına kıyasla 3800 kat daha güçlüydü.