Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Dışişleri Bakanlığın'dan Avrupa Birliği'ne TPAO Tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği tarafından Türkiye aleyhine iki Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) sorumluların adlarnı barındıran yaptırım listesini onaylamasının Doğu Akdeniz'de hem Türkiye'nin haklarını hem Kıbrıs Türklerinin haklarını gözetmek hususundaki kararlılığa etkisi olmayacağını ve daha

Dışişleri Bakanlığın'dan Avrupa Birliği'ne TPAO Tepkisi

Dışişleri Bakanlığın'dan Avrupa Birliği'ne TPAO Tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin 27 Şubat tarihinde Türkiye aleyhine iki TPAO sorumluların adlarnı barındıran yaptırım listesini onaylamasının akabinden yazılı açıklama paylaştı. Konuyla alakalı yapılan açıklamada, "Avrupa Birliği'nin (AB) 27 Şubat'ta ülkemiz aleyhine iki TPAO yetkilimizin isimlerini içeren yaptırım listesini onaylaması, birlik dayanışması kisvesi altında tarafgir ve hukuk tanımaz tutumunun yeni bir örneğidir. AB'nin 11 Kasım 2019 tarihli kararı uyarınca açıklanan bu yaptırımın bizim için hiçbir hüküm ve değeri yoktur" ifadeleri kullanıldı.

"Yaptırım kararı Doğu Akdeniz'de hem kendi haklarımızı hem Kıbrıs Türklerinin haklarını korumak konusundaki kararlılığımızı etkilemeyecek"

Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin yasal haklarının hilafına takip edilen bu politikanın hem uluslararası hukuka hem AB müktesebatına aykırı olduğu ifade edilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin meşru hakları hilafına izlenen bu gayrı adil politika hem uluslararası hukuka hem AB müktesebatına aykırıdır. AB'nin Rum/Yunan ikilisinin maksimalist deniz yetki alanı iddialarını hangi kararı alırsa alsın ülkemize dikte etmeye çalışması beyhudedir. AB uluslararası bir mahkeme gibi hareket edemez. Sınırlandırılmamış ihtilaflı deniz yetki alanlarını nihai deniz sınırları gibi gösteremez. AB'nin Doğu Akdeniz konusunda işbirliği ve diyaloğu desteklemek yerine Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin meşru haklarını yok sayması ve Rum/Yunan ikilisinin maksimalist iddialarının ve politikalarının esiri olması esef vericidir. 27 Şubat tarihli söz konusu yaptırım kararı, Doğu Akdeniz'de hem kendi haklarımızı hem Kıbrıs Türklerinin haklarını korumak konusundaki kararlılığımızı etkilemeyecek, bilakis daha da güçlendirecektir."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.   

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR