Dışişleri Bakanlığından Arap Ligi'ne tepki

Dışişleri Bakanlığı, Arap Ligi'nin 9 Eylül tarihindeki Bakanlar Konseyi toplantısında verilen kararları tamamıyla reddettiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığından Arap Ligi'ne tepki

Dışişleri Bakanlığından Arap Ligi'ne tepki

Dışişleri Bakanlığından gelen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

'Bazı Arap Ligi üyelerinin, kendi yıkıcı gündem ve faaliyetlerini örtme amacıyla ülkemize yönelik sürdürdükleri asılsız ithamlarını, Arap Ligi’nin 9 Eylül’de gerçekleştirilen Bakanlar Konseyi toplantısına da taşıdıkları görülmektedir.

'KARARLARI TÜMÜYLE REDDEDİYORUZ'

Söz konusu toplantıda ülkemizle ilgili olarak alınan kararları tümüyle reddediyoruz. Bu kararların esasen ciddiye alınacak bir tarafı bulunmamaktadır. Zira ülkemizin Arap ülkelerinin toprak bütünlükleri ve siyasi birlikleri ile bölgenin istikrarına büyük önem verdiği ve bu kararların alınmasının arkasında bulunan yönetimlerin aksine, bunların korunması için çaba gösterdiği herkesçe malumdur.

'TÜRKİYE, İSTİKRAR VE HUZURUN TEMİNİ İÇİN YAPICI TUTUMUNU KARARLILIKLA SÜRDÜRECEKTİR'

Suriye'yi parçalamaya çalışan ve Irak'ın egemenliğini tehdit eden teröristleri destekleyen, Yemen'in tarumar olmasına sebep olan, Libya’da darbecilerin yanında yer alan, Sudan'da istikrarın tekrar tesisini kendi çıkarları için riske atan, ezcümle insanlık dramlarına neden olan rejimlere, milis liderlerine, ayrılıkçı gruplara ve terör örgütlerine destek veren malum yönetimlerin tüm karşı çabalarına rağmen Türkiye, bölgede istikrar ve huzurun temini için yapıcı tutumunu kararlılıkla sürdürecektir.

'FİLİSTİN DAVASI YOK SAYILIYOR'

Bu yönetimlerin Filistin davasını yok saydıkları, Filistin'de iki devletli çözüm çabaları ile ortak Arap tutumunu sabote eden girişimler hakkında Arap Ligi'nin karar almasını engelledikleri, Arap halkları tarafından ibretle izlenmektedir.

'ARAP LİGİ'Nİ BÖLGEDE GÜVENLİK VE İSTİKRAR İÇİN OLUMLU BİR ROLE DAVET EDİYORUZ'

Arap Ligi’ni, bir kez daha, ülkemize karşı düşmanca tavır takınan bazı üyelerinin güdümünde hareket etmek yerine bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik olumlu bir rol üstlenmeye davet ediyoruz.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR