Dışişleri Bakanlığı: Suriye Konulu Toplantıda İdlib'in İstikrarı Yönündeki Kararlılık Teyid Edildi

Dışişleri Bakanlığı tarafından Nur Sultan'daki Garantörler Toplantısı hakkında yapılan yazılı açıklamada, "Taraflar, İdlib'deki durumun istikrarlaştırılmasına ilişkin anlaşmaların uygulanması yönündeki kararlılıklarını teyid etmişlerdir." ifadesi kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı: Suriye Konulu Toplantıda İdlib'in İstikrarı Yönündeki Kararlılık Teyid Edildi

Dışişleri Bakanlığı: Suriye Konulu Toplantıda İdlib'in İstikrarı Yönündeki Kararlılık Teyid Edildi

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye, Rusya ve İran'ın Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da gerçekleştirdiği Suriye konulu 12. Garantörler Toplantısı hakkında, "Taraflar, İdlib'deki durumun istikrarlaştırılmasına ilişkin anlaşmaların uygulanmasındaki kararlılıklarını teyid etmişlerdir." sözleri kullanıldı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama, Suriye konulu yüksek düzeyli Astana toplantılarının 12'ncisinin 25-26 Nisan'da Nur Sultan'da gerçekleştirildiği, toplantıda ağırlıklı olarak sahada meydana gelen gelişmeler ve Suriye ihtilafına siyasi çözüm bulunması konusundaki çabaların görüşüldüğü bildirildi.

Tarafların, Fırat'ın doğusundaki duruma ilişkin aralarındaki eş güdümü devam ettirmekte anlaştıkları belirtilen açıklamada, Suriye'nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğüne göz diken ve komşu ülkelerin milli güvenlikleri için tehdit oluşturan ayrılıkçı gündemleri reddettiği vurgulandı.

SOMUT ADIMLAR ATILMASINDA MUTABIK KALINDI

Yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Taraflar, İdlib'teki durumun istikrarlaştırılması hakkında anlaşmaların uygulanması yönündeki kararlılıklarını teyid etmişler; bu doğrultuda, koordineli devriyeler dahil olmak üzere atılan adımları memnuniyetle karşılamışlardır. Taraflar, terörizmle mücadelede iş birliğini sürdürme kararlılığını teyid etmiş, bölgedeki ateşkes ihlallerinin azaltılması için somut adımlar atılması noktasında anlaşmaya varmışlardır.''

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağıya kaydırın.


Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri-->