Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, bütün tepki ve itirazlara rağmen söz konusu referandumu yapmayı devam ettirerek bugün oy kullanmaya gitti.

Türkiye, İran ve Irak'ın uyarılarını hiçe sayarak, İsrail'den aldığı destek ile bağımsızlık referandumu kararını gerçekleştiren Barzani yönetimi, bölgede meydana gelecek sorunların tek kaynağı oldu.

Barzani yönetiminin gerçekleştirmekte kararlı olduğu bağımsızlık referandumuyla hakkında Türkiye son defa uyarıda bulundu. Dışişleri Bakanlığı, yazılı bir açıklama yaparak Meclis'ten geçen sınır ötesi tezkeresine dikkat çekti.

Tüm yetkileri sonuna kadar çekinmeden kullanacaklarını ifade eden açıklamada, referandumun yok hükmünde olduğu son defa belirtildi.

ASKERİ SEÇENEK MASADA

Barzani'nin bütün tepkilere rağmen ve herkesi karşısına alarak bu yanlışta ısrar etmesini doğru bulmayan Başbakan Binali Yıldırım, söz konusu referandumun ağır bedellerinin olacağını ve bu bedeli de masum halkın yerine bu kararı verenlerin ödeyeceğini ifade etti.

Gazetecilerden, Başbakan Yıldırım’a gelen ‘Sınır ötesi operasyon ele alınan konulardan birisi mi?’ sorusu üzerine, ‘Elbette öyle. Güvenlik, ekonomik ve siyasi seçenekler, hangisi ne zaman uygulanacak, bu zamanlama konusu, gelişen koşullar bunu gösterecek.’ şeklinde konuştu.