Dışişleri Bakanlığı: BAE'yi Halkın Vicdanı Affetmeyecek

Dışişleri Bakanlığı tarafından Filistin davasına ihanet eden BAE'ye karşı tepki niteliğinde kritik bir mesaj yayımlandı.

Dışişleri Bakanlığı: BAE'yi Halkın Vicdanı Affetmeyecek

Dışişleri Bakanlığı: BAE'yi Halkın Vicdanı Affetmeyecek

Dışişleri Bakanlığı: ''Filistin davasına ihanet eden Birleşik Arap Emirlikleri'nin riyakar davranışını bölge halklarının vicdanı asla affetmeyecektir''

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD, İsrail ve BAE tarafından açıklanan ve İsrail-BAE ilişkilerinin bütünüyle normalleştirilmesini öngören ortak bildiriye ilişkin, Filistin halkı ve yönetimi tarafından gösterilen güçlü ve müşterek tepkinin haklı olduğu vurgulandı.

Söz konusu açıklamada, 2002'de Suudi Arabistan öncülüğünde Arap Ligi tarafından geliştirilen ve İslam İşbirliği Teşkilatınca da desteklenen Arap Barış Planı'nın BAE tarafından tek yanlı bir tasarrufla ortadan kaldırılmaya çalışılmasının son derece endişe verici olduğu belirtildi.

Bahsi geçen üçlü bildiriyi Filistin davasına katkıda bulunarak takdim etmenin hiçbir inandırıcılığının olmadığı belirtilen açıklamada, şu sözlere yer verildi:

''Zaten ölü doğan ve hiçbir geçerliliği olmayan ABD planı üzerinden gizli hesaplar yapmaya çalışan BAE, bu şekilde Filistin'in iradesini de yok saymaktadır.

BAE liderliğinin, Filistin halkının ve yönetiminin rızası hilafına Filistin adına İsrail ile müzakereler yürütme ve Filistin açısından hayati önem taşıyan konularda taviz verme yetkisi hiçbir şekilde yoktur.

Kendi dar çıkarları uğruna Filistin davasına ihanet ederken, bunu adeta Filistin için yapılan bir özveri gibi takdim etmeye çalışan BAE'nin bu riyakar davranışını tarih de bölge halklarının vicdanı da unutmayacak ve asla affetmeyecektir.''

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR