Dışişleri Bakanlığın tarafından yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 14 Haziran Çarşamba günü Katar’a resmi ziyarette bulunacağı ifade edildi.

Yapılan açıklamada, Bakan Çavuşoğlu'nun, ziyaret esnasında, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile bir araya geleceği ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani tarafından da kabul edileceği bildirildi.

Görüşmelerde ikili ilişkilerin dışında bölgedeki son olaylar değerlendirilecek.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da "teröre destek vermekle suçladıkları" Katar ile bütün siyasi ilişkilerini bitirdiklerini açıklamışlardı. Ülkelerinin hava trafiğini Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkeleri terk etmellerini talep etmişti. Suudi Arabistan bunun dışında Katar'ın tek kara hududunu da kapatmıştı.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, alınan kararlardan hemen sonra paylaştığı ortak kararda ise Katar tarafından desteklendiği ifade edilen, içlerinde Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin de bulunduğu 59 kişi ile 12 hayır kuruluşunun "terörle irtibatlı" olduğu iddiasıyla "terör listesine" alındığını belirtmişti.