Kıbrıs' ta kalıcı çözüme erişebilmek adına 12 Ocak' ta Cenevre' de yapılan ilk oturum ile başlayan Kıbrıs Konferansı' nın yeni oturumu 10' uncu gününde sonuca varılamadan sona erdi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU AÇIKLADI! TÜRK TARAFI ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMIŞTIR

Dışişleri Bakanımız olan Mevlüt Çavuşoğlu, Cenevre' de Ocak ayının 12'sinde yapılan ilk oturumdan bu zamana Kıbrıs meselesine adil, geniş ve kalıcı bir çözüme erişilebilmesi hedefine Türkiye olarak her türlü katkıyı sağladıklarını ifade etti.

BU ÖLÇÜTLERDE ISRAR ETMENİN ANLAMI KALMAMIŞTIR

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, "Bu netice  Birleşmiş Milletleri iyi niyet misyonu ölçütleri içerisinde bir çözümün imkansızlığını ortaya koymuştur. Artık bu kıstastlarda ısrar etmenin manası da kalmamıştır." yorumunda bulundu.

RUMLAR AYNI TUTUMLARINI SÜRDÜRDÜLER

Mevlüt Çavuşoğlu, başka bir mesele üzerine Rum tarafının garantiler ve adadaki Türk askeri konusu hakkında "sıfır asker, sıfır garanti" tutumunu sürdürdüğünün altını çizerek, "Dolayısı ile Türk askerinin Ada' dan çekilmesi ve Türkiye' nin garantörlüğünün sona erdirilmesi ne Kıbrıs Türk tarafı için ne de bizim için makul, kabul edilebilir bir yaklaşım değildir. İlk günden son güne kadar da aynı tutumlarını sürdürdüler." ifadelerini kullandı.