Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD'yi Tehdit Etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin F-35'leri teslim etmemesi konusunda ''İhtiyacım varsa bir yerden karşılayamazsam mutlaka acil ihtiyacımı bir yerden karşılarım. Ama ben bir engel, problem çıkacağını düşünmüyorum'' diye konuşarak tehdit etti.

Almanya’da Solingen katliamının 25. Anma törenlerine katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’ye dönüşte yanındaki basın mensuplarına Ankara ile Washington arasındaki ilişkileri dair şu açıklamaları yaptı:

SOMUT ADIM: YPG BURADAN ÇIKARILACAK

Beyaz Saray’da gerçekleştirilecek toplantının sonrasında YPG’nin Menbiç’ten çekilmesine dair yol haritasını ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile beraber kamuoyuna açıklayacaklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, “Bu yol haritasında somut adımlar var ve bunlar somut bir takvime bağlı. Somut adım: YPG buradan çıkarılacak. YPG'nin yerine yönetimde ve güvenlik kuvvetlerinde kimler yer alacak bunu da Türkiye ve ABD birlikte kararlaştıracaklar. ‘Yarısını sen, yarısını ben belirleyeyim’ diyebilirler. Hazırlık toplantısı ve uygulama safhası var. Uygulama safhası da öyle aylar filan değil’’ diye konuştu.

YPG ÇEKİLDİKTEN SONRA GÜVENLİK TEDBİRLERİNİ ALACAĞIZ

YPG’nin Menbiç’ten tasfiye edilmesine Ankara’nın nezaret edeceğini ve bu süreci yerinde takip edeceğini ifade eden Mevlüt Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“YPG çekildikten sonra güvenliği ile ilgili tedbirleri biz alacağız; boşluk oluşmasın ve başka terör örgütleri girmesin diye. Burada kriter, buranın demografik yapısı. Yüzde 90'dan fazla Arapların yaşadığı bir bölge. Kürtler yüzde 2 ise yönetimde de yüzde 2'den fazla olmaz. Menbiç modelini başarıyla uyguladıktan sonra Suriye'nin kuzeyinin istikrara kavuşturulması için de bu adımların atılması. Menbiç modeli daha sonrası için de bir model olacak. Başka şehirlere de gideceğiz, örneğin Rakka. Aynı şekilde Kobani. Nüfusu ağırlıklı Kürt ise yönetimin de Kürtler'den oluşması doğal. PKK, Kürtleri de sürgüne gönderdi. O Kürtlerin geri dönmesi lazım.”

ABD KANDİL’LE YPG ARASINDAKİ BAĞI KOPARMAK İSTİYOR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir soru üzerine, ABD’nin bundan sonraki süreçte YPG ile olası ortaklığını ne kadar ve nasıl sürdüreceğine dair bir fikir ifade edemeyeceğini fakat kendisinin izleniminin “Kandil ve PKK bağlantılı olanları YPG’den çıkartmak istediği” olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı şu şekilde konuştu:

“Benim edindiğim izlenim, Kandil ve PKK bağlantılı olanları buradan çıkarmak istiyor. YPG ile Kandil arasında bağı koparmak istiyor. YPG ayrılacak nereye gidecek. Çöllere mi gidecek? Ne kadarına silah bıraktırıp normal hayata döndürecekler, bunların detayı önemli. İstihbarat, asker bunların detayını görüşüyorlar. Daha önce bir heyet geldi bizimkilerle görüştüler. Genelkurmay başkanlarımız bir araya geldiler. Uygulama safhasını gözetecekler.

BÜYÜKELÇİMİZ ABD’YE DÖNECEK

Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin İsrail’deki elçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasının sonrasında Türkiye’nin müzakerelerde bulunmak için çağırdığı ABD Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın da 4 Haziran toplantısı öncesi vazifesinin başına döneceğini belirtti. Büyükelçi Kılıç’ın bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini aktaran Çavuşoğlu, “Benim ziyaretimde büyükelçinin orada olması önemli. Bir an önce gidip de 4 Haziran görüşmesine dönük hazırlıkları yapması önemli,” dedi.

 F-35 TESLİMİNDE ENGEL GÖRMÜYORUM

Mevlüt Çavuşoğlu, F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslim edilmeyeceğine dair gelen bir soru üzerine:

“Benim şahsen bir endişem yok” diyen, Bakan Çavuşoğlu, “Çünkü bu, paraları ödenmiş, kapsamlı bir anlaşma. İçinde parça üretimi de var. Bugüne kadar taksitlerimizi ödemişiz. Bu anlaşma, S-400 veya başka bir konuya bağlı değil. ‘Benim canım sıkıldı, oynamıyorum’ diyeceği bir anlaşma da değil. Hukuki yükümlülükleri de var’’ diye konuştu.

F-35’DE SON SÖZ ABD YÖNETİMİNDE

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şimdiye kadar ABD hükümetinden “vermiyoruz” gibi bir baskının gelmediğini aktararak, şu şekilde konuştu:

“Biz NATO üyesiyiz, önemli bir üyesiyiz. Tüm bu alımlarımızı da müttefiklerimizden yapmak isteriz. Müttefiklerimiz de keyfi engeller çıkarmamalı. Savsaklamamalı. İhtiyacım varsa bir yerden karşılayamazsam mutlaka acil ihtiyacımı bir yerden karşılarım. Ama ben bir engel, problem çıkacağını düşünmüyorum. Kongrenin aldığı bazı yaptırım kararlarında, büyük bir bölümünde yönetime bir yetki payı bırakıyor. Sadece Rusya'ya yaptırım konusundan yetki hakkı bırakmadı. Ama büyük çoğunluğunda son kararı yönetim veriyor.”

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR