Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu öğle saatlerinde Katar'a uçuyor. Çavuşoğlu, "Yarın Katar'a yolcuyum. İmkânlar dâhilinde Suudi Arabistan ile de bire bir temas kurma yolunu açmak için çabalıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Katar'a seferini ilan eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Hatta olabilirse Suudi Arabistan'a da geçeceğim" şeklinde açıklamada bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Burundi Dış İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Alain Aime Nyamitwe ile Resmi Konut'ta müşterek basın buluşması tertipledi.

SUUDİ ARABİSTAN'A DA GİDEBİLİR

Çavuşoğlu, kendisinin de uluslararası örgütler temsilcileri, Birleşmiş Milletler Genel Antonio Guterres ve birçok devletin dışişleri bakanıyla fikir teatisi gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Çavuşoğlu, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Aslında çözüm bulunamayacak bir sorun değil, halledilmesi gerek. Fakat Ramazan ayında bilhassa Katarlı vatandaşların temel gereksinimlerine yönelik uygulanan bu yaptırımlar, ilan edildiğinde tatbik edilmese dahi tüm çevrelerde haşyetle karşılandı. Biz problemin bitmesi adına tavsiyelerimizi de dile getiriyoruz. Ancak suçlamaların da neyi içerdiğini büsbütün kanıtlarıyla sunmak gerek. Kuveyt Emiri Şeyh Sabah, dört devletin lideriyle bire bir temas kurdu ve neticede iyi niyetlerini ifade etti, fakat çözümün hangi yolla sağlanabileceği hususunda ilk turda herhangi bir metot veya müşahhas bir tavsiye ile karşılaşamadık." şeklinde açıklamalarda bulundu.