Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar ile Körfez’de bulunan ülkelerden altı Arap devleti ile karşı karşıya kaldığı sorunların, müzakere ve uzlaşma yöntemleriyle giderilmesine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

CUMA GÜNÜ ARABİSTAN'DA

Katar'ın başkenti Doha'ya uçan ve orada temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, burada, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim Al Sani, Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Casim ile buluşmalar gerçekleştirdi.

MEKKE’DE ÖZEL DAVET

Katar’daki görüşmeleri ile alakalı tetkikatında Bakan Çavuşoğlu, Doha'daki ikili diyalogların sonrasında Kuveyt'e seyahat ederek görüşmeleri sürdürdü.

Yarın Suudi Arabistan’da olması planlanan Çavuşoğlu, hususi ziyaretçi olarak Mekke’ye gidecek.

Çavuşoğlu, Cuma günü de Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in misafiri olarak Mekke'de bulunacak ve Kral ile birlikte bire bir görüşmelerde bulunacak. Çavuşoğlu'nun Katar sorununun barış yoluyla çözülebilmesi adına yarın Suudi Arabistan'da bulunacağına yönelik duyumlar kesinleşmiş bulunuyor. Körfez ülkeleri arasındaki mekik diplomasisini sürdüren Çavuşoğlu'nun Suudi Arabistan ziyareti sonrasında Türkiye'ye mi döneceği, yoksa aynı konuyu müzakere etmek adına bir başka ülkeyi ziyarette mi bulunacağı açıklanmış değil.