15 Temmuz hain darbe kalkışmasının sene-i devriyesinde gerçekleştirilen etkinliklere katılım milyonlara ulaştı. Etkinlik dünyada da geniş yankı buldu. İşte yabancı ajansların geçtiği fotoğraflar ve dış basında çıkan haberler.

REUTERS


Reuters haber ajansı Boğaz Köprüsü'nde yapılan kutlamayı ve TBMM'de gerçekleştirilen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü özel oturumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve muhalefet partisi üyelerinin bir araya gelişini kaleme aldı.

Reuters kutlamalardan çok sayıda fotoğraf paylaşırken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasına da yer verdi.

BİLD


Alman Bild gazetesi, "İstanbul'da mega gösteri" başlığıyle anmaları duyurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği mahkemelerde tek tip kıyafet önerisine de geniş yer verildi. Gazete Ankara'daki törende de geniş katılım olduğunu okuyucularına duyurdu.


FETO'NUN KORUYUCULARI HOŞLANMADI!

Feto'nun saklandığı ABD'de yayın yapan Washington Post ise "Türkiye darbe kalkışmasının sene-i devriyesini intikam duygusuyla anıyor" yorumuyla haberleştirdi.

"MUAZZAM KALABALIK VAR"

Norveç gazetesi Aftenposten binlerce insanın ellerinde Türk bayraklarıyla sokağa çıktığını kaleme alırken, "Darbe kalkışmasının yıl dönümünde muazzam bir kalabalık var" ifadelerini kullandı.

"TÜRKLER DESTANINI KUTLUYOR"

Fransız gazetesi Le Monde da web sitesinden 15 Temmuz anma törenlerine yer verdi. Gazete, "Başarısız darbe kalkışmasından sonra Türkiye hükümeti destanı kutluyor" başlığını attı.