Sultangazi Belediyesi, İstanbul'da 26 ilçede 15- 29 yaş arasındaki bin 268 gençle bire bir görüşerek ‘İstanbul Gençlik Araştırması' yaptırdı.

Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli'nin aktardığına göre, araştırmaya göre gençlerin yüzde 46.5'i sigara ve nargile içiyor. Yüzde 60.8'i alkol almazken yüzde 27.3'ü ise bir biçimde alkol kullanmış yada kullanmayı sürdürüyor. Sürekli alkol kullananların oranı yüzde 12. Uyuşturucu madde kullanma oranı ise yüzde 1,1. Hiç kullanmayan genç oranı da yüzde 98,9.

İNANIYOR AMA İBADET ETMİYOR

Araştırmada gençlerin din ile alakaları da araştırıldı. Araştırmaya göre "Bir dine inanıyorum ve ibadetlerimin hepsini yerine getiriyorum" diyenlerin oranı yüzde 8.9, "İnanıyorum ibadetlerimin bir bölümünü yapıyorum" diyenler yüzde 52, "Bir dine inanıyorum fakat ibadetlerini yapmıyorum" diyenler de yüzde 28,5 oranına sahip. "Din ve tanrı konusu beni alakadar etmiyor" cevabını verenler yüzde 1.1, "herhangi bir dine inanmıyorum ancak bütün dinlere saygılıyım" diye söyleyenler yüzde 1.5, "herhangi bir dine inanmıyorum ve dinlere karşıyım" cevabının oranı yüzde 1,7. Yani gençlerin yüzde 4,3'ü dine karşı alakasız.

SİYASETE İLGİ DUYMUYORLAR

Gençlerin herhangi bir siyasi parti veya gençlik kollarına üye olma durumu araştırıldığında yüzde 90.5 üye olmadığını, yüzde 9'u siyasete karşı alakalı olduğunu ifade etti. Siyasi partiye üye olmama sebepleri sorulduğunda yüzde 56.5 "alaka duymuyorum" cevabını verdi.

GAZETE OKUMUYORLAR

Hiç gazete okumayan genç oranı 41.9, gençlerin yüzde 82.6'sı televizyon seyrediyor. Gençler günde ortalama 244 dakika internette takılıyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.