DHMİ'den Rüzgar Nedeniyle Çorlu'ya İniş Yapan Uçaklara İlişkin Açıklama

Dün şiddetli rüzgar sebebiyle İstanbul Havalimanı'na iniş yapamayan uçakları bahane ederek sosyal medyada yeni havalimanı hakkında karalama kampanyası başlatan malum çevreye DHMİ'den yanıt gecikmedi. DHMİ, "Gerekli tedbirler hızla hayata geçirilmektedir" açıklamasında bulundu.

DHMİ'den Rüzgar Nedeniyle Çorlu'ya İniş Yapan Uçaklara İlişkin Açıklama

DHMİ'den Rüzgar Nedeniyle Çorlu'ya İniş Yapan Uçaklara İlişkin Açıklama

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Yeni açılan İstanbul Havalimanı’nda dün hava koşulları nedeniyle sorun yaşanması, birçok uçağın uzun süre tur atmak zorunda kalması ve bazı uçakların Tekirdağ Çorlu Havalimanı’na yönlendirilmesi ile ilgili bir açıklamada bulundu. DHMİ'nin açıklamasında "İstanbul Havalimanı'nda 468 seferden sadece 8’i, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ise 94 seferden sadece 2’si divert edilerek başka havalimanlarına yönlendirilmiştir" denildi.

DHMİ'nin yeni havalimanı hakkında çıkan karalama kampanyalarına yaptığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

Hava koşulları nedeniyle 17.05.2019 günü İstanbul'daki havalimanlarına inmesi gereken bazı uçakların başka illerdeki havalimanlarına yönlendirildiğine dair bazı medya organlarında yayınlanan haberler üzerine aşağıdaki açıklamaya gerek görülmüştür.

Havacılığın en önemli ilkesi uçuş, can ve mal emniyetinin sağlanması olup tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de olumsuz meteorolojik koşulların bulunduğu zaman dilimlerinde bu koşulların sağlanması amacıyla gerekli tedbirler hızla hayata geçirilmektedir.

Bu kapsamda İstanbul hava sahasında beklenen, içerisindeki yatay ve dikine şiddetli hava akımları, türbülans, düşük görüş şartları, buzlanma gibi hava aracının uçuşunu imkansız hale getiren ve pilotlar tarafından katil bulut olarak adlandırılan cb bulutları, özellikle 1.500 feet altında iniş /kalkış hattında hava araçlarının kaza kırımına yol açmaktadır.

Bu nedenle söz konusu cb bulutlarının oluştuğu tüm hava sahalarında hava trafiğinin bekletilmesi, kalkışların durdurulması ya da gerektiği durumlarda trafiklerin başka meydanlara yönlendirilmesi zorunluluk arz etmektedir.

Söz konusu hava olayının yaşanacağı saatlerde sadece İstanbul Havalimanı'nda değil tüm İstanbul hava sahasında uçuş can ve mal emniyetinin sağlanmasını teminen önlemler alınmıştır. Bu doğrultuda İstanbul Havalimanı'nda 468 seferden sadece 8’si, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ise 94 seferden sadece 2’si divert edilerek başka havalimanlarına yönlendirilmiştir.

Bu süreçte Kuruluşumuz personelinin özverili çalışmaları sayesinde hiçbir emniyetsizlik yaşanmamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR