İstihbarat kaynaklarından DHKP-C militanları tarafından saldırı yapılacağı bilgisini alan İstanbul TEM ekipleri, derinleştirdiği soruşturmada saldırıya katılacağını belirlediği isimlerin kaldığı adrese dün gece operasyon düzenledi.

Özel Harekat ve itfaiye eşliğinde Okmeydanı’nda bulunan ve Gençlik Federasyonu adı verilen derneğe sabaha karşı helikopter desteğinde baskın düzenleyen TEM anti-terör timleri adreste bulunan H.İ. ve R.K.isimli örgüt üyesi şüphelileri yakalayarak gözaltına aldı. İtfaiye desteğinde pencerelerden ve kaynak makineleriyle kesilen çelik kapılardan içeri giren ekipler, içeride 2 şahısı gözaltına aldı. Ele geçirilen çok sayıda dijital veri ile örgütsel belge ve doküman ise emniyete götürdü.

Öte yandan İstanbul başta olmak üzere 5 ilde güvenlik timleri tarafından yapılan terör operasyonlarında, DHKP-C'nin hukuk yapılanmasıyla ilişkileri olduğu tespit edilen 15 avukat gözaltına alındı.

İstanbul başta olmak üzere 5 ilde güvenlik timleri tarafından yapılan terör operasyonlarında, DHKP-C'nin hukuk yapılanmasıyla ilişkileri olduğu tespit edilen 15 avukat gözaltına alındı.

Edinilen bilgilere göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, terör örgütü DHKP-C'nin talimatlarını gerçekleştirdiği öğrenilen, Halkın Hukuk Bürosu avukatlarına ilişkin operasyon düzenlendi.

DHKP-C soruşturması doğrultusunda, İstanbul merkezli 5 şehirde ekipler düzenledikleri eş zamanlı operasyonlarda, Ö.Y, A.M, Y.E, S.G, A.Ü, E.Ç.G, Ş.E, Z.Ö, N.D, B.T, E.G, B.A, A.Ç, D.B.Ü. ve E.T isimli avukatları gözaltına aldı.

Zanlıların emniyetteki işlemleri devam ediyor.

TERÖRLE MÜCADELE BÜTÜN KIŞ SÜRECEK

Önümüzdeki kış döneminin tamamen operasyonlarla geçeceğini dile getiren Bakan Soylu “Terör hususunda insanlarımız rahat olsun. Bilhassa insansız hava araçları terör örgütlerinin topyekun dolaşmasına engel teşkil etmektedir. 2’li ya da 3’lü gruplara ayrıldılar. Bizde sahaya iyi bir şekilde yayıldık. Özellikle Eylül, Ekim ve Kasım aylarında çok daha yüksek bir terörle mücadeleyi vatandaşımız bizden beklesin. Bunun karşılığında da onlarda bir takım eylemleri yapmaya çalışacaklardır.