MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kuzey Irak'taki referandum kararı için, "Gerekirse savaş nedeni sayılmalıdır" sözlerine Başbakan Binali Yıldırım'ın "Savaş, devletle devlet arasında gerçekleşir" açıklamasıyla cevap verdi.

Devlet Bahçeli, "Başbakan'ın düzeltme gereği siyasi nezakete ters düşmüştür. Hassasiyeti doğru değil. Milli hassasiyeti savunan ortak görüşe zarar vermiş bulunmaktadır. Kuzey Irak referandumuna ilişkin sözlerimin arkasındayım." açıklamasında bulundu.

''YANLIŞIMIZI BULMAYA ÇALIŞANLARA TAVSİYEM...''

"Sayın Yıldırım'ın bizzat şahsımın, ülkemize yönelen tehlikelere karşı göstermiş olduğu yoruma aceleyle tepki gösterip aklınca düzeltme gereği duyması siyasi nezaket ve zarafete ters düşmüştür" diyen Bahçeli şu açıklamalarda bulundu:

Irak'ın kuzeyinde yapılacak referandum milli güvenliğimiz ve devletin milletiyle bölünmez bütünlüğü açısından ertelenmesi mümkün değil, örtülemez, geçiştirilemez tehlike ve feci sonuçlar içeriyor. Elbette bu referandum Kürdistan'ın inşa ve ihyası için sinsi bir ön hazırlık, karanlık öncü hamledir.

Yanlışımızı bulmaya çalışanlara tavsiye ediyorum, çevremize bakmaları gerekiyor, büyüyen düşmanlıklara kafa yormaları lazım, Türkiye'nin elini zayıflatmaya çalışıyorlar ve askeri ve siyasi yaptırımlarını zedelemekten uzak durmaları lazım. Bizim yanlışımızı arayacağına bunlara kafa yorsunlar.