Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Depremle İlgili Korkutan Açıklama; En Az 3 Deprem Olacak, 2033'te Uyarıları Başlar!

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan beklenen İstanbul depremiyle hakkında flaş açıklamalar yaptı. Çanlar 2033 yılından sonra çalmaya başlar diyen Ercan, 'Yapı niteliğine baktığımız zaman depremden yüzde 35 oranında Anadolu yakası etkilenecek.' dedi.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan beklenen İstanbul depremiyle hakkında flaş açıklamalar yaptı. Çanlar 2033 yılından sonra çalmaya başlar diyen Ercan, 'Yapı niteliğine baktığımız zaman depremden yüzde 35 oranında Anadolu yakası etkilenecek. Yüzde 65 yıkımını ise Avrupa yakası yaşayacak' dedi. Ercan, 'Beklenen İstanbul depremi bir tane deprem olmayacak. İstanbul depremi en az 3 tane deprem olacak.' ifadelerini kullandı.

"99 DEPREMİNİ YAPAN KUZEY ANADOLU FAY HATTI'YDI"

Irak-İran sınırında geçtiğimiz günlerde meydana gelen 6,4 şiddetindeki depremin Türkiye'yi etkileme ihtimali bulunmadığını fakat depremin Türkiye'de 17 Ağustos 1999 Gölcük, 12 Kasım 1999 Düzce ve 23 Ekim 2011 Van depremini yapan Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda yaşandığını belirten Prof. Dr. Ercan, Kuzey Anadolu fay hattındaki kırılmalar doğudan batıya doğru ilerliyor. İstanbul Küçükçekmece'ye ulaştığında fay ilerleyemiyor. Çünkü burada İstanbul Boğazı'nın altında 2 kilometrelik bir magma yükselmesi var." dedi.

'İSTANBUL'DA EN AZ ÜÇ DEPREM MEYDANA GELECEK'

Prof. Dr. Ercan, olası İstanbul depremin tek olmayacağını ifade ederek, 'Beklenen İstanbul depremi, bir tane deprem olmayacak. İstanbul depremi en az 3 tane deprem olacak. Kuzey Marmara'da daha önce olan büyük depremlere baktığımızda bunların hepsinin meydana gelecek bir şekilde olduğunu görüyoruz. Bu depremler meydana geldikten 3 sene içinde gerçekleşmiş şeklinde konuştu.

SİVRİADA 6,4, TEKİRDAĞ SİLİVRİ ARASI 7,3

Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın Küçükçekmece bölgesinden geçemediğini belirten Prof. Ercan, 'Orayı kırmak için 6 milyar gigatonluk güç gerektiriyor. Fay hattı bu gücü biriktirdiği anda burayı kıracak. O zaman 'İstanbul depremi oldu' diyeceğiz. Küçükçekmece Sivriada'nın önünde 6,4 ile 6,7 arasında orta şiddette deprem meydana gelecek. Fakat Tekirdağ Marmara Ereğlisi ile Silivri arasında 7 ile 7.3 şiddetinde deprem olacak ifadelerini kullandı.

YIKIMI AVRUPA YAKASI YAŞAYACAK

Depremin yıkım gücünün yapılaşmaya olan uzaklığı ve niteliğine bağlı olarak değiştiğini ifade eden Prof. Dr. Ercan, 'Yapı niteliğine baktığımız zaman depremden yüzde 35 oranında Anadolu yakası etkilenecek. Yüzde 65 yıkımını ise Avrupa yakası yaşayacak dedi. Prof. Dr. Ercan İstanbul'da kentsel dönüşümün yapılamadığına vurgu yaparak, 'Kentsel dönüşüm İstanbul'da tam anlamıyla uygulanamıyor. İstanbul'un kırsal kesimlerinde uygulanabiliyor. İstanbul'un en büyük sorunu ulaşım ve nüfus yoğunluğu diye konuştu.

15 BİN KİŞİ YAŞAMINI YİTİRİR

İstanbul depreminin 2045 senesinden önce olmayacağını belirten Prof. Dr. Ercan, "Çanlar 2033'ten sonra çalmaya başlar. 2033'e kadar deprem olacağını zannetmiyorum. En olası seneler 2040 ile 2050 yılları arasındadır. Deprem şu an için olursa biraz önce saydığım yerlerde 'Küçükçekmece, Silivri, Marmara Ereğlisi' 15-20 bin kişi hayatını kaybeder. İstanbul'da 1 milyon 750 bin olduğunu sanıyoruz. Milyonlarca kişi evsiz kalabilir dedi. Prof. Dr. Ercan, tarihi yarımada bölgesinin olası İstanbul depreminde en fazla etkilenen bölgelerden biri olacağını ifade ederek, 'Ayasofya Müzesi'nden Süleymaniye Camii'ne, Süleymaniye Camii'nden Azatlı Deresi'nin olduğu kesime kadar olan bölgenin altındaki depremden çok güçlü olarak etkilenecektir." dedi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR