İzmir'in Karaburun ilçesinin 23 kilometre uzağında yerin 10 km altında saat 15.28'de yaşanan 6.3 büyüklüğündeki deprem, Yunanistan'ın Midilli Adası'nı vurdu. Sosyal medyada üzerinden Yunanlıların paylaştığı fotoğraf ve videolarda Midilli Adası'ndaki Plomari bölgesindeki birçok evin yerle bir olduğu görüldü.

Midilli Adası'nda hissedilen sarsıntıda 2 kişinin oluşan enkazın altında kaldığı tespit edildi. Reuters haber ajansı ise evlerin yıkıldığını ancak can kaybının olmadığını belirtti.


"HASARI TESPİT ETMEYE ÇALIŞIYORUZ"

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS), depremin merkez üssünün Midilli'deki Plomari bölgesine 11 kilometre mesafede bulunduğunu kaydetti.Yunanistan merkezli ERT kanalına açıklamalarda bulunan Plomari kasabasının belediye başkanı Manolis Armenakas, "Yeni ve eski birçok evde hasar oluştu. Şu anda oluşan hasarı belirlemeye çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

DEPREM BAŞKENT ATİNA'DA DA HİSSEDİLDİ

Midilli şehir merkezinde ise halk kendini sokağa attı, bazı vatandaşların yaralandığı yaralıların ambulanslarla devlet hastaneleri ve kliniklere sevk edildiği açıklandı. Oluşan hasarların büyük çoğunluğunun eski yapılarda olduğu ve maddi kayıp ortya çıktığı belirtildi. Depremin Atina ve civarında da hissedildiği açıklandı. Midilli'de okullar tatil edildi, veliler çocuklarına kavuşmak için okullara akın etti.