Depremi 5 gün evvelden algılayabilecek istasyonun inşası neredeyse hazır.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) araştırmacılarınca tesis edilen GeoCosmo Araştırma Merkezi Vakfı'nın Başkan Yardımcısı Fransız uyruklu Türk vatandaşı Ronald Karel, dünyada bir ilki gerçekleştirecek olan Deprem Kestirim Yer İstasyonu'nun inşa edileceği mekânın Haziran ayı bitiminde kararlaştırılıp, uygulamaya alınacağını dile getirdi. Karel, Deprem Tahmin Projesi'nin vücut bulmasıyla 3-5 gün evvelden yer sarsıntılarının belirlenebileceğini dile getirdi.

SENE SONUNA KADAR HAZIR

Deprem incelemecisi ve bilim insanı 63 yaşındaki Ronald Karel, birçok parametreleri içeren deprem ön sinyallerini belirleyecek olan dünyanın ilk Deprem Kestirim Yer İstasyonu'nun Türkiye'deki inşası ile alakalı son durumları, yaz tatili sebebiyle ziyarete geldiği Muğla'nın Bodrum beldesindeki yerinde basına açıklamalar yaptı.

GeoCosmo Bilim Merkezi'nin Başkan Yardımcısı Ronald Karel, Japonya, Bulgaristan, Rusya, Çin, İran, Hindistan ve daha birçok devlette üniversiteler ve incelemecilerin elli yıldan fazla bir süredir farklı ölçütlerle deprem ön sinyallerini belirlediğini ifade ederek, bütün bu ölçütleri birleştirdiklerini ve çok titiz olarak incelemelerde bulunarak bir yer istasyonu tasarladıklarını dile getirdi.