Türkiye Süveyş kanalında düzenlenen, ortak olarak katıldığı bir harekatta 1 ton 71 kilogram uyuşturucunun ele geçirilmesini sağladı.

Türk polisi ve beraberinde sahil güvenlik ekiplerinin katıldığı Süveyş Kanalı’na yakın bir bölgede yapılan operasyonda Kongo flamalı bir gemide 1 tondan fazla miktarda uyuşturucu bulundu.

BÖYLE ZULA GÖRÜLMEDİ!

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlara Karşı Savaş Daire Başkanlığı’na bağlı birimlerin ortaklığıyla, yüksek boyutlarda uyuşturucu madde barındırdığı ihbarı yapılan Kongo bayraklı ticaret maksadıyla üretilmiş tipte bir gemiye operasyon düzenledi. Geminin Süveyş Kanalı’na yakın yerlerde bulunduğu bilgisi tespit edildi. Emniyet birimleri, çalışanlarının hepsinin Türk olduğu gemideki uyuşturucu maddenin Türkiye’ye getirilmesinin amaçlandığı belirlendi. Uluslararası anlaşmalar uyarınca, “Commander Tide” adlı geminin çalışanlarıyla birlikte etkisizleştirilmesine yönelik yapılan operasyon başarıyla nihayete erdi.

Harekat, geminin 9 kişiden oluşan çalışanlarının etkisizleştirilmesi ve geminin Marmaris Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’na taşınması ile sonuçlandı.

Gemide gerçekleştirilen arama tarama faaliyeti sonucunda, “zula” adıyla ifade edilen, gizli bölgeler keşfedildi. Zulalardan birisinde 40 çuvalın için her birinde 25 tane paketten oluşma üzere toplamda 1 ton 71 kg. eroin ele geçirildi. Bu miktar yakın tarihin en yüksek oranı olarak tarihe geçti.

Gözaltına alınan zanlıların sorgusu Muğla Emniyet Müdürlüğü’nde devam ediyor.