Hakkında 25 sene hapis istemiyle dava açılan Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun ‘kendisini ziyarete gelen CHP'li kişiler aracılığıyla ' Eğer konuşursam yanarsın’ diye mesaj gönderip tehdit ettiği Kemal Kılıçdaroğlu, mesajı aldıktan sonra hemen MYK'yı topladı. MİT TIR’ları davasının kendisine uzanması ihtimaline önlem almak nedeniyle “Bana kumpas hazırlıyorlar” dedi.

Bu toplantıdan sonra Kemal Kılıçdaroğlu'nun emriyle harekete geçen Cumhuriyet Halk Parti’liler, itirafçı olmasın diye Enis Berberoğlu’na arka arkaya ziyaret gerçekleştirdi.

DEVLETE KARŞI İŞLENMİŞ SUÇ

Cumhuriyet Halk P Genel Merkezi'nde korku ve tedirginlik hakim olurken vekiller gruplar halinde Maltepe Cezaevi'nin kapısını aşındırdı. Ancak Deniz Baykal tüm baskılara rağmen cezaevine gitmedi. Deniz Baykal'ın yakın dostları, “Bu devlete karşı işlenmiş bir suçtur. Destekleyemem” dediği öğrenildi. Berberoğlu ailesinin 'her şeyi anlatma' tehdidinden sonra hafta ortasında MYK’yı tekrar toplayan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, yardımcılarıyla birlikte Deniz Baykal’a çağrısını tekrardı. Vekiller için cezaevini ziyaret çizelgesi oluşturulduğu, kendisinin de adının bulunduğu fakat hiçbirine uymadığını Deniz Baykal'a hatırlatıldı, “Ziyaretiniz büyük anlam taşıyor” denildi.

YÜRÜYÜŞE DE MESAFELİ KALDI

MİT TIR’larının durdurulmasıyla ilgili davaya başından beri mesafeli durmuş olan Deniz Baykal geri adım atmadı. İhanet görüntülerini yayınlayan FETÖ casusu Can Dündar’ın, Almanya’ya firar etmesi ve o kasedi Cumhuriyet Gazetesi’ne Enes Berberoğlu’nun götürmesinin Deniz Baykal’ın bu tavrında etkili olduğu iddia ediliyor. Sözde adalet yürüyüşüne sadece birkaç dakika katılmış olan Deniz Baykal, Enis Berberoğlu ile ilgili soruları üstü kapalı yanıtlar vererek geçiştirmişti.