Demirtaş'ın Ailesi ile Görüştürülmediği İddiasına Savcılıktan Yanıt!

Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu olan Selahattin Demirtaş'ın eşi ve çocukları ile görüştürülmediği iddiasının asılsız olduğu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından doğrulandı.

Demirtaş'ın Ailesi ile Görüştürülmediği İddiasına Savcılıktan Yanıt!

Türkiye gündemi Selahattin Demirtaş'ın cezaevi görüşünde eşi ve çocukları ile görüştürülmediği iddiasıyla sarsıldı.

Ancak olayın gerçeği çok geçmeden açığa çıktı.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı, Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın telefon görüşmesi yapmasına izin verilmediği ve çocukları ile görüştürülmediği yönündeki iddiaların yalan olduğu açıklandı.

Başsavcılıktan konuya yönelik bir yazılı bilgilendirme yapıldı.

Meselenin nedenine inen yazılı bilgilendirmede coronavirüs önlemlerinin Edirne F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda da titizlikle uygulandığı  ifade edilirken şu sözler söylendi:

''Bu tedbirler çerçevesinde tutuklu ve hükümlülere, ziyaret hakları kapalı görüş şeklinde kullandırılmaktadır.

Yine Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda tutuklu ve hükümlüler, bir seferde en fazla ikişer yakınlarıyla olmak üzere ayda iki defa kapalı görüş hakkından yararlanmakta.

Her tutuklu ve hükümlü gibi Selahattin Demirtaş da ağustos ayında kapalı görüş ve telefonla görüşme haklarını kullanmıştır.

Başak Demirtaş bir kızı ile birlikte 10.08.2020 tarihinde, diğer kızı ile birlikte de 20.08.2020 tarihinde eşi Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etmişlerdir.

Selahattin Demirtaş ağustosta ailesiyle sekiz defa telefonla görüşmüştür. Selahattin Demirtaş'ın kızları ile görüştürülmediği ve telefon görüşmesi yapmasına izin verilmediği yönündeki iddialar asılsızdır.

Edirne'deki ceza infaz kurumlarında tutuklu ve hükümlülerin sağlığını korumak için Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan tedbirler titizlikle uygulanmaktadır."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR