Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizi üzerine Moskova'ya gidecek HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a Davutoğlu'ndan sert tepki. "Moskova'ya gidecekler. Neden 2 ay önce gitmediler? Bu milletin hava sahasını ihlal ettikleri için tam da bu zamanda gidiyorlar? Arkadaşlar, bunlar milletle beraber hareket etmektense Türkiye'yle kimin sorunu varsa onlarla hareket etmeyi ahlak eidinmişler."

Eski Türkiye'de 2 anahtar vereceğiz deyip milletin elindeki 1 anahtarı da aldılar. Ama yeni Türkiye'de biz sözlerimizi tek tek yerine getiririz.

Türkiye Avrupa kıtasının bir parçasıdır, Türkiye Asyalı, Afrikalı, Kafkasyalı bir ülkedir. Avrupa'nın geleceği biz olmadan tayin edilemez. Türkiye bir Avrupa ülkesi olduğu kadar bir Afrika ülkesidir.

AZİZ SANCAR VE ARA GÜLER'E YÖNELİK TEPKİLER

Aldığı nobel ödülüyle gönlümüzü kabartan Aziz Sancar hocamızla da bir araya geldik.

Sosyal medyan bizim Nobel başarısı kazanan Aziz Hocamıza saldıranlar bizi üzdü. Nobel aldıktan sonra gösterdiği vakur duruşla da gurur duyduk. Bilim adamı demek laboravatuarlarda çalışmak değildir. Tarihe bir duruştur aynı zamanda. Aziz Hocamızı o dar kalıba sığdıramayanların tutumu ibretliktir.
Nezaketsiz, sevgisiz çevreler benzer tutumu usta fotoğrafçımız Ara Güler'e saldırdılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafını çektiği için adeta linç edildi!

EKONOMİDEKİ DURUM

Ekonomimiz dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer almıştır. 2005 yılından beri en yüksek seviyeye ulaştık. 1 Kasım seçimleriyle bunun devam edeceğini görüyoruz. İş dünyamızdaki hareketlenmeyi gösteren bir gösterge var. Kasım ayında kurulan şirket sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 daha fazla.
7 Haziran gecesi kaos gelsin diye hayaller kuranlara demiştim ki AK Parti iktidarda oldukça bir an dahi bu ülkede yönetim boşluğuna izin vermeyeceğiz. Eğer o gün bazılarının beklediği gibi yüzde 41 oranında oy almamıza rağmen panik yaşayıp kendi içimizde çekişmelere girseydik bugün bu ekonomik veriler oluşmazdı.
Bundan sonra AK Parti Türkiye siyasetinin içindeyken hiç kimse kriz ve kaos beklentisi içinde olmasın. 258 vekille çelik gibi bir grupla, tek parti iktidarını kaybettiğimiz gün bir zaaf yaşamamışken 358 vekille bu zaafı asla göstermeyiz.
Davamız hukuk ve adalet davasıdır. Davamız özgürlük davasıdır. Bütün insanlığın hukukunun kurulması davasıdır. Davamız türkiye'yi kalkındırma geleceğini inşaa etme davasıdır.

MUHALEFET SORUN YAŞADIĞIMIZ HER BAŞKENT'TE

Biz önce vatandaşımızın, sonrada vatandaşlarımızı temsil eden siyasi partileri dışlamayız. Özellikle bu günlerde bu birlik ve beraberliği sağlamak zorundayız. Ama maalesef muhalefet kanadında siyasi ahlaka aykırı durum larla karşı karşıyayız. Partilerin hükümetimizi eleştirme hakları vardır ama bizi şikayet edecekleri tek ver milletimizdir. Ülke ülke gezip Türkiye'yi şikayet edenler var. Bizimle ne kadar problemli başkent varsa gidip işbirliği yapıyorlar.
Sırp çeteler yığınaklarını camilerin kenarına yapıyorlar ki Türk jetleri camiye zerre müdahale etmeden o mühimmatları yok eder. Hz. Muhammed'in neferleri camiye bomba gönderir mi?Mehmetçik'in birinci önceliği yurt içindeki ve yurt dışındaki makamları korumaktır.

KAHRAMAN BİR KADINDAN BAHSETMEK İSTİYORUM


Biz de Şırnak'la gurur duyuyoruz. Şırnak'a selamlarımızı iletiyoruz. Kardeşlik varolacak. Bir kadın kahramandan bahsetmek istiyorum. 2 gün önce Hatice Hanım'ın arabasını yaktılar evine saldırdılar. Gece aradım. Yanınızdayız sizinle beraberiz dedi. Biz Şırnak'ta ve her yerde al bayrağımızın kutsiyetini korumaya devam edeceğiz.


Şimdi bunlar yarın Moskova'ya gidecekler. Neden 2 ay önce gitmediler? Bu milletin hava sahasını ihlal ettikleri için tam da bu zamanda gidiyorlar? Arkadaşlar, bunlar milletle beraber hareket etmektense Türkiye'yle kimin sorunu varsa onlarla hareket etmeyi ahlak eidnmişler. Bir grup başkanvekili de çıkıp hendekleri savunuyor. Seçmenden aldığı oya ihanet eden bir yapı var. İyi niyetle bu partiye oy vermiş partililere sesleniyorum. Siz Sarıkamış'ta saf saf ölüme yürüyenlerin çocuklarısınız. Lütfen bir muhasebe yapın. Bunların derdi vatandaşlarımızın hakları ve hukukları değil. En büyük dersi ve cezayı da Doğu ve Güneydoğu'daki kardeşlerimiz verecek.

CHP'YE SARİN GAZI TEPKİSİ


Kardeşlik bu topraklarda ebediyen var olacaktır. CHP'li bir milletvekili de sarin gazı iddiasını ortaya attı. Kılıçdaroğlu, CHP'li bir vekil Türkiye Cumhuriyeti'ni bu şekilde suçlarsa kusura bakma senin bu partiden yerin yok diyebilirdi. Ama diyemedi. Milletimiz her şeyin farkında. Biz enerjimizi buna harcamayacağız. İşte ana muhalefet partisinin ve terör destekçilerinin amacı bu. Biz milletle birlikte yola çıktık.

HALKIMIZLA GÜVENLİK GÜÇLERİMİZİ KARŞI KARŞIYA GETİRMEK İSTİYORLAR


Terör örgütü Şırnak'ta MArdin'de hendekler kazıyor, camileri okulları yakıyor. Güvenlik güçleri ile halkımızı karşı karşıya getirmek isteyen kirli bir tezgah içindeler. Vatandaşlarımız metin olsunlar. Herkesin hayat hakkını korumak asli vazifemizdir. Türkiye kamu düzeninden hiç bir şekilde geri adım atmayacaktır. Terörden ve şiddetten zarar gören yurttaşlarımızın yaşadığı zararı karşılayacak güçteyiz.


Biz vatandaşlarımızı değil namerde merde dahi mahkum etmeyiz. Sur dahil bir çok ilçede yaşayan esnafımız ciddi kayıplar yaşadı. Esnaflarımızın kapyıpları giderilecek. 3 aylık vergi beyannamelerini ve sigorta borçlarını 31 Ağustos 2016 yılına kadar erteledik.


Geçtiğimiz yıldan itibaren okul önlerine barikatlar kurmak saldırılar düzenlemek gibi eylemlerle karşılaştık. Çok ayıda okul kullanılmaz hale getirildi. Bu yıl da çocuklarımızın eğitmini engellemek isteyen saldırılarla karşı karşıya kaldık. Her öğrencimiz bizim kendi evlatlarımızdır. Onların geleceklerini katletmek isteyen kim olursa olsun karşılarında bizi göreceklerdir.
Başta Silopi ve Cizre'deki öğretmenlerimizi yasak kalkana kadar izinli saydık. Hiç bir öğrencimiz mağdur olmayacak hiçbir öğretmenimiz mağdur olmayacak.

4198 SORTİDEN SADECE 391'İ DEAŞ'E YÖNELİK

Bölgemizde bir çok sıkıntı yaşanıyor. Bu yaşananlar ülkemizi de etkiliyor. Biz bölgemizde sadece barış ve kardeşlik istiyoruz. Suriye ve Irak'ta yaşananlar ciddi sorunlara neden oluyor. Suriye'de yaşanan her olumsuzluk Türkiye'yi etkiliyor. Kargaşayı büyütmek için müdahil olan taraflar var. Orada bulunmalarına neden olarak DEAŞ'ı gösteriyor. Ama Rusya'nın Suriye'de yabancı güç istemiyoruz diyen Rusya'nın 4198 sortiden sadece 391'i DEAŞ'a yöneliktir. Diğerleri ılımlı muhaliflere ve sivillere yöneliktir. İdlip'teki saldırı ise şiddetle kınıyoruz.

RUSYA'YA ÇOK SERT TEPKİ

Neden Halep'i, İdlip'i masum sivilleri bombalıyorsunuz. İster Rusya olsun ister başka zalim bir ülke olsun kim ki masum Suriye halkını bombalarsa biz onların karşısındayız. Rusya, sovyetik palavralardan vazgeçcerek dosluk ve saygıyla yaklaşmak zorundadır. Suriye toprakları Rusya'nın emperyal hedeflerinin bir parçası olmayacaktır.

Bu tür katliamları dün Bosna'da görüyorduk. Bugünkü saldırıda ölen ve yaralananların hepsi sivil. Silahlı tek bir muhalif unsur da yoktu. Şam'da Doğu Guta'da hayatını kaybeden insanların büyük bir kısmı da sivildi. Bu saldırılarda sivillering özetilmediği açıktır. İnatla alanda Ilımlı Muhalifleri hedef alıyorlar. Rusya, Suriye'ye DEAŞ'la mücadele kisvesi altına girdi.