'DEAŞ Türk Askerlerini Yaktı mı' Hükümetten Cevap Geldi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, IŞİD'in Türk askerlerini yaktığına ilişkin videonun sorulması üzerine "TSK ve Milli Savunma Bakanlığı'ndan teyit edilmiş bir bilgi yok" yanıtını verdi.

'DEAŞ Türk Askerlerini Yaktı mı' Hükümetten Cevap Geldi

Bakanlar Kurulu sonrası Numan Kurtulmuş'a, IŞİD'in Türk askerlerini yaktığına ilişkin video soruldu.

Kurtulmuş'un "Silahlı Kuvvetleri tarafından henüz teyit edilmiş bir bilgi yoktur. Teyit edilmiş bir bilgi olursa paylaşacağız. Bu tür örgütler, en aşağılık terör örgütleridir. Halka korku salmak istiyorlar" sözleriyle konuya ilişkin hükümetten ilk açıklama yapılmış oldu. Kurtulmuş, bu konuyla ilgili soruyu yönelten gazeteciye teşekkür etti.

'MEDYADAKİ BAZI ARKADAŞLAR AYAKLARINI DENK ALSIN'

Türkiye'nin IŞİD'le savaş halinde olduğuna vurgu yapan Kurtulmuş, "Medyadaki bazı arkadaşlar ayaklarını denk alsın. Sosyal medya sorumsuzlukla yayın yapılacak bir alan değil. Türk halkının moralini bozmak vatanseverlik değildir. Ulusal medyada çok ciddi dayanışma vardır" ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları:

AB İLE İLİŞKİLER:
Türkiye ile AB arasında Gümrük Birliği müzakerelerinin yeniden başlaması için neler yapılabilir yönündeki çalışmalar gündeme geldi. 4 alternatif senaryo arasından birisi seçilecek ve AB ile müzakere süreci başlayacaktır.

YÖK KANUN TASARISI: Bununla ilgili tartışmalar olgulaşırken, kamuoyuyla paylaşılacaktır.

SORU-CEVAP

* YILDIRIM-BAHÇELİ GÖRÜŞMESİ: MHP ile anayasa konusundaki görüşmelerimiz açık ve şeffaf bir şekilde yürüyor. İki heyet arasındaki görüşmeler ve genel başkanların görüşmesiyle konu bütün detayları ile ele alınıyor. Herhangi bir sapma söz konusu değildir. MHP bu anayasa paketine destek vermeyi sürdürecektir.

* IŞİD'İN GÖRÜNTÜLERİ: Bu video ile ilgili TSK ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından teyit edilmiş bilgi yoktur. Bu tür terör örgütleri dünyanın en aşağılık mekanizmaları. Video görüntüleriyle halka korku yaymaya çalışıyor. Kusura bakmasınlar medyadaki bazı arkadaşlar da ayaklarını denk alsınlar. Sosyal medya sorumsuzca yayın yapılacak alan değildir. Türkiye DEAŞ'la fiili savaş halindedir. Uyduruk görüntülerle Türk halkının moralini bozmak vatanseverlik değildir. Çok şükür ulusal medyada ciddi bir dayanışma var.

EL BAB OPERASYONU: Türkiye El Bab operasyonuyla ilgili, ilgili bütün tarafları bilgilendirmektedir. Menbiç'ten PYD unsurlarının çıkarılması için seri görüşmeler sürdürülüyor. Fırat'ın doğusuna gitmesi için sonuç inşallah elde edilecektir. Türkiye El Bab operasyonunu milli birikimiyle çözebilecek imkandadır. Sahanın son derece karmaşık olduğunu görmemiz lazım. Musul operasyonu gibi, Rakka operasyonu gibi, El Bab operasyonu gibi üç tane önemli operasyon olduğunu biliyoruz. Şuradan şu birlik geliyor gibi bir savaş stratejisi gibi yorumlar yapılmasını doğru bulmam.

ANAYASA KOMİSYONU'NDAKİ GÖRÜŞMELER: Önümüzdeki süreç önemli bir noktadır. Anayasa görüşmelerini tamamlayıp referanduma gidilecek. Burada herkesin sözlerine dikkat etmesi lazım. Bu anayasa değişikliği etkin yönetim için talep edilmiş bir tekliftir. Milletten başka hiçbir güç yoktur. Herkes uslubuna dikkat etmesi lazım. Biz bunu bütünleşme meselesi olarak görüyoruz. Türkiye'nin ulusal mücadelesi kimsenin babasının malı değildir. Mustafa Kemal Atatürk herkesin ortak değeridir. Recep Tayyip Erdoğan ile Mustafa Kemal Atatürk'ü başka yerde göstermeye çalışmak siyaseten başka hesapların olduğunu göstermektedir. Siyasi görüşümüz, yaşam tarzlarımız farklı olabilir ama yapmayın. Mustafa Kemal Atatürk üzerinden 2017 yılında yapılacak bir referandumu yönetmeye çalışmak son derece talihsizliktir.

OHAL UZALTILACAK MI?: Bakanlar Kurulu'nda bugün gündeme gelmedi. Laf olsun diye orta konulmamıştır. OHAL olmasaydı terör örgütlerine karşı atılan adımlar mümkün olmayabilirdi. OHAL gerektiği kadar olacaktır. İmkanlar, siyasi şartlar el veriyorsa belli bir noktaya gelinir.

TAŞERON DÜZENLEMESİ, EMEKLİYE PROMOSYON: Bu çalışmalar devam ediyor, son nokta geldiği zaman açıklayacağız.

RUS JETLERİNİN DESTEĞİ: Bir savaş oyunu oynamıyoruz, can pazarının yaşandığı bir bölgeden bahsediyoruz. Operasyonla ilgili Türkiye üzerine düşeni yerine getiriyor.

YAZ SAATİ UYGULAMASI: Öyle bir çalışmamız yok, geriye alma gibi bir niyetimiz yok. Kaynak:AA

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR