Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Irak Temsilcisi olan Geddo, DEAŞ' ın Suriye' nin Musul şehrinin batısında 100 binden fazla sivil vatandaşı canlı kalkan olarak kullandığını ifade etti.

BMMYK TEMSİLCİSİ AÇIKLADI

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Irak Temsilcisi Bruno Geddo, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi' nde medya mensupları ile yaptığı toplantıda, Musul' daki insani durumun "korkunç" olduğunu ifade etti.

100 BİNİ AŞKIN VATANDAŞI CANLI KALKAN YAPTILAR

DEAŞ mensuplarının kendilerini savunmak adına 100 binden fazla sivil vatandaşı şehrin batı yakasındaki Eski Kent' e götürdüğünü bildiren Geddo, bu sivil vatandaşların canlı kalkan olarak kullanıldığını belirtti.

Sivil vatandaşların tutuldukları tarihi yerde sıcak çatışmaların ortasında kaldığını ve korkuyu yaşadıklarını belirten Geddo, bölgede yiyecek kalmadığını, su ve elektrik de verilemediğini kaydetti.

Temsilci Geddo, hain terör örgütü DEAŞ' a mensup keskin nişancıların kaçmayı deneyen sivil vatandaşları öldürme yoluna seçtiğini ifade ederek, bir şekilde kaçmayı başaranların da korku yüzünden travma yaşadıklarını belirtti.

Musul' a bağlı "Şifa Mahallesi" ve "Eski Kent" lokasyonlarında ağır sokak çatışmaları sürmekte.