24 Temmuz 2019
  • Istanbul 25.56°
  • Ankara 22.22°
  • Izmir 28°
İmsak 03:56
Güneş 05:45
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:36
Yatsı 22:18
BIST102.556
Dolar5,7137
Euro6,3777
Altın260,98

'Darbeyle İlgimiz Yok' Diyen ABD'yi Zor Durumda Bırakacak Fotoğraf

John Bass basının karşısına çıkıp "darbe girişiminde ABD'nin parmağı yok" dese de ortaya çıkan görüntü öyle demiyor.

'Darbeyle İlgimiz Yok' Diyen ABD'yi Zor Durumda Bırakacak Fotoğraf

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, 'darbede Amerika'nın parmağı var' iddiaları üzerine farklı yayın organlarından 10 gazeteciye, hükümetinin"15 Temmuz'u 16'ya bağlayan gecede yaşanan yasadışı eylemleri planlamadığını, yönlendirmediğini, desteklemediğini ve bunlarla ilgili önceden bir bilgisi olmadığını" bir kez daha söyledi.

ÇENGELKÖY'DE BİR KAFE ÖNÜNDE GÖRÜNTÜLENDİ

Büyükelçi Bass'ın açıklamalarının henüz gazeteye basıldığı sırada yeni bir görüntü ortaya çıktı. Çengelköy'de bir kafe işletmesinin kamerasına yansıyan görüntüde Bass, bir rütbeli ile darbe girişiminden bir gün önce görüş alışverişinde bulunuyor.

ABD Büyükelçisi John Bass'ın rütbeli bir askerle darbeden bir gün önce birlikte görüldüğü fotoğrafa ilişkin ABD Büyükelçiliğinden jet bir açıklama geldi. İddiaları yalanlayan Büyükelçilik, fotoğraftaki kişinin John Bass olmadığını açıkladı.

Büyükelçilik fotoğrafın sahte olduğunu, 14 Temmuz günü John Bass'ın Ankara'da olduğunu söyledi. Diğer yandan açıklama yapan E.S.G. adlı şahıs fotoğraftaki kişinin John Bass değil kendisi olduğunu söyledi ve 14 Temmuz günü Kuleli Askeri Lisesi'nde devre arkadaşlarının devir teslim törenine giderken çekildiğini anlattı.

ABD Büyükelçisi John Bass'ın bugün darbenin ardında olmadıklarını açıklamasının ardından medyada Bass'ı hedef alan ve darbe girişiminden bir gün önce bir askerler buluştuğunu gösteren bir fotoğraf yayınlandı.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Fotoğrafa ilişkin ABD Büyükelçiliğinden ise jet bir açıklama geldi. Büyükelçilik fotoğrafın sahte olduğunu, 14 Temmuz günü John Bass'ın Ankara'da olduğunu söyledi.

İşte o açıklama:

FOTOĞRAFTAKİ KİŞİ KONUŞTU

Fotoğrafta John Bass olduğu iddia edilen O isim fotoğraftaki kişinin Bass değil, kendisi olduğunu söylerken fotoğrafın hikayesini şöyle anlattı:

"Benim adım E.S.G. Yanımdaki Albay arkadaşım S.U.. Üstüne üstlük Albay arkadaşım S.U. daha önce FETÖ'cüler tarafından internete ses kaydı düşürülmüş, o yüzden aktif görevden Yüksekova'ya 2 yıl gitmiş gelmiş bir asker. O fotoğraf 14 Temmuz tarihinde Kuleli Askeri Lisesi'nde okul komutanlığı devir teslim töreni ve mezuniyet töreni vardı. S.U. da ben de Kuleli Askeri Lisesi 1989 yılı mezunlarıyız. O göreve devam ediyor, ben ayrıldım. O törende okul komutanlığını alacak bizim devre arkadaşımızdı. Dolayısıyla 9-10 kişi buluşup gittik. S.U. ile ben evden birlikte çıkıp gittiğimiz için arabayı parkettiğimiz yerden kafede diğer arkadaşlarımızla buluşana kadar geçen süre içinde geçen sürede muhtemelen polis mobese kayıtlarından alınmış. Ben bunu yapanların zaten benim Amerikan Büyükelçisi olmadığımı bildiklerini düşünüyorum. Bunu sadece kamuoyu yaratmak adına servis ettiklerini düşünüyorum. Savcılık OHAL nedeniyle bu konuda Cumartesi günü şikayet alamıyormuş bu nedenle pazartesi günü söz konusu haberlerle ilgili şikayetçi olacağım."

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri