Başbakan Binali Yıldırım, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından ilk kez Genelkurmay Başkanlığı'na geldi.

Yıldırım, karargaha gelişinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar ve Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral İrfan Özsert tarafından karşılandı.

Askeri tören mangasını selamlayan Yıldırım, Genelkurmay Şeref Defteri'ni imzaladı. Karşılamanın ardından Yıldırım, Orgeneral Akar ile görüşmeye geçti.

Başbakan Yıldırım'ın Genelkurmay Başkanlığı'na girişi sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Genelkurmay Başkanlığı ana giriş nizamiyesinin üstünde silahlı özel harekat görevlileri yer aldı. Ayrıca karargah içinde uzaktan kumandalı silah sistemlerine sahip zırhlı araçlar bekledi.

Genelkurmay karargahı, FETÖ'nün darbe girişiminde, darbeci askerlerin ilk hedeflerinden biri olmuş, başta Orgeneral Akar olmak üzere bazı komutanlar burada rehin alınmıştı.

Başbakan Yıdlırım tanktan düşerek ağır yaralanan Çetin Yıldız'ı ziyaret etti
Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz gecesi Genelkurmay'ın önünde tanktan düşerek ağır yaralanan Çetin Yıldız'ı Güven Hastanesi'nde ziyaret etti. Darbe girişimini haber aldıktan sonra Kulu'daki köyünden kendi aracıyla Ankara'ya gelen Yıldız, Genelkurmay Başkanlığı'nın önünde darbecilerin tanklarını durdurmak için mücadele ederken tankın üzerinden düşüp kafasını kaldırıma çarparak ağır yaralanmış ve Güven Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Hastaneye geldiğinde neredeyse bilinci kapalı olan ve uzun süre yaşam mücadelesi veren Yıldız, kritik süreci geride bırakarak hayati tehlikeyi atlattı.
Çetin Yıldız'ın kendisine gelir gelmez ilk sorusu, 'Darbenin başarıya ulaşıp ulaşmadığı' oldu. Ailesinin ve yakınlarının 'Başarısız oldu' sözlerine rağmen inanmakta güçlük çeken Yıldız, Başbakan Yıldırım'ı karşısında görünce ikna oldu. Başbakan Yıldırım'ın ziyaretine kadar anlamlı cümle kurmakta ve hareket etmekte zorlanan Yıldız'ın bugünkü ziyaret sırasında Başbakan Yıldırım'ın elini öpmesi ve onunla konuşması doktorlarını ve ailesini şaşırttı.
Sağlık durumu iyiye giden Yıldız, önümüzdeki haftalarda birkaç operasyon daha geçirecek. Konuşma güçlüğü ve sol tarafında felç riski olan Yıldız'ın sağlık durumu ile ilgili bilgi veren doktorları, çok ağır yaralanmasına rağmen Yıldız'ın yeniden sağlığına kavuşması konusunda umutlu olduklarını söylediler.