İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz Darbe Girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltındayken rahatsızlanan Gökhan Açıkkolu isimli şüphelinin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı.

Başsavcılık, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Açıkkolu'nun ölümü üzerine soruşturma başlatıldığını kaydetti.

EMNİYETTE HAYATINI KAYBETTİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen 15 Temmuz Darbe Girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alınan Gökhan Açıkkolu isimli şüphelinin emniyette hayatını kaybettiğini açıkladı.

BAŞSAVCILIK AÇIKLAMA YAPTI

Başsavcılık tarafından yapılan resmi açıklamada, "Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör ve Örgütlü Suçlarla Mücadele Bürosunca 15 Temmuz tarihinde gerçekleştirilmeye çalışılan askeri darbe girişimi failleri hakkında başlatılan geniş kapsamlı soruşturma halen devam etmektedir.

Bu soruşturma kapsamında gözaltına alınan şahısların ifadeleri ve samimi ikrarları sonucunda FETÖ/PDY terör örgütü faal elemanlarına tek tek ulaşılmaktadır" denildi.

NEZARETTE FENALAŞTI

Bu doğrultuda, İstanbul Ümraniye'de ikamet eden, örgüt içerisinde kod adı Fatih olarak bilinen Gökhan Açıkkolu adlı şahsa da ulaşıldığı aktarılan açıklamada, "İlgili Cumhuriyet Savcısının talimatı çerçevesinde Gökhan Açıkkolu'nun yakalanması ve ikametinde arama, el koyma ve inceleme işlemi yapılması talimatı verilmiştir.

23 Temmuz 2016 tarihinde nöbetçi sulh ceza hakimliğinin kararı ile şahsın ikametinde arama, el koyma ve inceleme yapılmıştır" ifadelerine yer verildi.

RAHATSIZLIĞINI BEYAN EDİNCE HASTANEYE KALDIRILMIŞ

Aynı gün bu doğrultuda saat 23.00 sıralarında Gökhan Açıkkolu'nun gözaltına alındığı ifade edilen açıklamada, "Şahıs o tarihten bu yana İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Şube Müdürlüğü nezaretinde 24 saat esası ile gözaltı darp ve cebir raporu da aldırılmak suretiyle adliyeye sevk edilmesini beklemekteyken 28 Temmuz 2016 tarihinde rahatsızlandığını beyan etmiştir.

Bunun üzerine 112 Acil Servis ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne intikal ettirilmiş, burada yapılan muayene sonrasında nezarethanede kalmasında sakınca olmadığının belirtilmesi üzerine yeniden nezarethaneye getirilmiştir" denildi.İKİNCİ KERE TEKRAR HASTANEYE GÖTÜRÜLMÜŞ

Ancak 05 Ağustos 2016 günü saat 04.45 sıralarında Gökhan Açıkkolu'nun tekrar rahatsızlandığının haber alınması üzerine, iki dakika sonra 112 Acil Servis arandığı kaydedilerek, "Bu arada gözaltında görevli adli tıp doktoru tarafından şahsa ilk tıbbi müdahale yapılırken Gökhan Açıkkolu Emniyet Müdürlüğü'ne ulaşan 112 Acil Servis ambulansına nakledilmiştir.

Ambulans içerisinde de görevlilerce gereken tıbbi müdahale yapılarak Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne acilen intikal ettirilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Açıklamanın devamında, "Gökhan Açıkkolu'nun 5 Ağustos 2016 günü saat 06.00 sıralarında hastanede hayatını kaybettiği bilgisi görevlilerimiz ve hastane görevlileri tarafından İstanbul Emniyet'ine bildirilmiş olup, şüpheli Gökhan Açıkkolu'nun şeker hastalığından tedavi gördüğü bilindiğinden gereken ilaçlarını almasına izin verilmişti.

Gökhan Açıkkolu'nun gözaltı sırasında fenalaşarak daha sonra da hayatını kaybetmesine ilişkin olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca bir soruşturmaya başlanmış olup, konu hakkında kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir" denildi.