Danıştay Yaz Saati Uygulamasını Durdurdu!

Sürekli yaz saati uygulaması yargıdan dönmüş durumda.

Geçen sene Eylül ayında alınan saatlerin geri alınmaması ve yaz saatine devam edilmesi kararı Danıştay tarafından durduruldu.

Danıştay 10. Dairesi kamuoyunda gereginden fazla tartışılan ve özellikle talebelerin karanlıkta okula gitmek zorunda kaldığı için itiraz edilen "yaz saati" uygulaması hakkında kararını verdi.

YÜRÜTME DURDURULDU

Bahsi geçen konu Danıştay Dairesi, yapılan itirazı değerlendirdi; yürütmenin durdurulması kararını verdiğini duyurdu.

GEREKÇE BAKANLAR KURULU'NUN YETKİSİNDE DEĞİL

Danıştay 10. Dairesi'nin açıkladığı kararda; yaz saati uygulamasının devam etmesi konusunda Bakanlar Kurulu'nun 1 defaya mahsus olarak karar verme yetkisinin olduğu ve Bakanlar Kurulu'nun bu kararıyla ilgili kanun maddesini değiştirdiği için yetkisini aştığı ifade edildi.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Danıştay'ın verdiği bu kararın ardından kış saati uygulaması başlarsa gelecek Ekim ayının son haftasında saatler yine 1 saat geri alınacak.

Fakat hükümet, 697 sayılı kanunun değiştirip bu yaz saatinin kalıcı olmasını sağlayabilir.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı, talebelerin gün aydınlanmadan yola çıkmasının önlemek için bir genelge yayımladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 8 Eylül tarihinde, yeni öğretim senesinde okul servislerini ilgilendiren bir genelge yayınladığı duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz adına Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu imzasıyla yayımlanan genelgenin 4. maddesinde, “2017/2018 eğitim-öğretim senesinde kış saati uygulamasına geçilemeyeceğinin göz önünde bulundurulması”  ifade etti.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri