İçişleri Bakanlığı, Paralel Yapı'nın Emniyet'te kadrolaşmasının önüne geçmek için rütbe ve terfi yönetmeliğinde değişiklik yapmış, ancak Danıştay engeline takılmıştı.

Emniyet Genel Müdürlüğü yeni bir yönetmelik hazırladı. Buna göre yazılı ve sözlü sınavlara 50 puan barajı ile sınavların ortalamasının 50 üzerinde olması şartı getiriliyor.

KADROLAŞMA OYUNU

Paralel Yapı 2012'de EGM rütbe terfi yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle "polis sicil notu" yerine "performans değerlendirme puanı"; "takdirname" yerine de "liyakat" getirmişti. Böylelikle paralel amirlerin terfisi gerçekleştirdi. 17/25 Aralık darbe girişiminin ardından 10 Mayıs 2015'te yapılan düzenleme ile yazılı sınava baraj konulmazken sözlü sınavdan en az 50 puan alma şartı getirildi.

Terfi sınavında başarılı olabilmek için yazılı ve sözlü sınavların ortalamasının 50 üzerinde olması şartı konuldu. Ancak düzenleme Danıştay engeline takıldı. Danıştay, yazılı sınava puan barajı konulmaması gerekçesiyle yürütmeyi durdurdu. 2015'te yapılan 2 bin 980 komiser yardımcısı, komiser, amir ve emniyet müdürlerinin terfi ve atamasının iptalini istedi.

RESMİ GAZETE'DE...

Bunun üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü, Danıştay engelini by-pass eden yeni yönetmelik hazırladı ve yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; yazılı sınavdan yüz üzerinden en az 50 puan alan adaylar sözlü sınava girecek. Komisyon adayı mesleki ve yetenek değerlendirmesine tabi tutarak 100 tam puan üzerinden değerlendirecek. Elde edilen puanların ortalaması alınacak. Başarılı olan adaylar bir üst rütbeye terfi edecek.