Bakan Kaya’nın Türk halkı nezdinde edindiği itibarı zedelemeye yönelik “Şov Tamam İcraat Sıfır” manşetiyle, karalanmaya çalışıldı. 

GERÇEK DIŞI HABER

Cumhuriyet Gazetesi’nin, Hollanda mantığıyla hareket ederek, Aile Bakanlığı’nın yaptığı hizmetleri görmezden gelen haberindeki veriler, bakanlığın aynı Faaliyet Raporu’nda yer alan rakamlarla çürütüldü.

Bakanlığın 2016 yılı faaliyet raporunda ortaya konan rakamlara göre Bakanlık, sadece giyim ve gıda gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için 2016 yılında 199 milyon lira yardımda bulundu.

ŞİDDETE KARŞI DURUŞ

Bakanlık, 101 kadın konukevi 2 bin 657 kapasite ile hizmet verirken, 2016 yılsonu itibariyle 49 ilde Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) hizmetlerini devam ettiriyor. 2016’da 37 bin 680 kadın, 2 bin 446 erkek, 10 bin 711 çocuk olmak üzere toplam 50 bin 837 kişi Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinden hizmet aldı.

Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasında 2015’te imzalanan protokol ile elektronik kelepçe uygulaması başlatıldı ve şiddet uygulayan ve şiddet mağdurunun birlikte takip edilmesine yönelik pilot uygulama bir yıl uzatıldı. Ankara’da 6, İzmir’de 9 olmak üzere toplamda 15 vaka teknik yöntemlerle takip edildi.

2014-2016 yılları arasında yürütülen ‘Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi’yle eğitim programları düzenlenmiş, 26 ili kapsayan mevcut durum analizleri ile eğitim ihtiyacı analizleri çıkarılmış ve hizmet birimlerimize yönelik iyi uygulama örnekleri geliştirildi.

HEM DIŞARIDAN, HEM iÇERiDEN 

AK Parti’nin kadın vekillerinden Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, Cumhuriyet’in manşetine tepki gösterdi. Türkiye’de kadına yönelik şiddet konusunun, Aile Bakanlığı değil, Türkiye’nin genel bir sorunu olduğuna işaret eden Köseoğlu, “Aile Bakanlığı, toplumun en zayıf halkası olan aile, kadınlar, engelliler ile ilgili gece gündüz mücadele eden bir kurumumuz.

Kadın, bizim kırmızı çizgimiz. Kendisinin bu şekilde hedef gösterilmesi itham, haksızlıktır. Bunun da, hem dışarıdan, hem içeriden olması iyi niyetle zah edilecek bir şey değil” dedi. Yakışıksız uluslararası tavır konusunda içeride tek tavır ve tek duruş gösterilmesi gerektiğine dikkat çeken Köseoğlu, “Kişi ve kurumların üzerine haksızca gidilmesi ve bunun içeriden yapılmışması manidardır” dedi.

Kaynak: Star