Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya Dışişleri Bakanlığının açıklaması için, "Bu şanssız açıklamaların Almanya'da yaklaşmakta olan seçimlere karşı bir iç siyaset yatırımı olduğunu öngörüyoruz."

İbrahim Kalın sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

"Türkiye'ye giden Alman vatandaşlarının güvenli bir ortamda bulunmadığı, Türkiye'deki Alman firmalarının çekincelerinin, endişelerinin olduğu yönüneki açıklamaları da şiddetle kınıyoruz. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Biz Almanya ile hep iyi ilişkiler içerisinde olduk, olmak istiyoruz ancak bunun karşılıklı saygı ve çıkar ilişkileri kapsamında olması gerekir. Kimse Türkiye'yi Avrupa'dan ya da bir başka yerden parmak sallayarak hizaya getirmeye çalışmasın. Bu ülkenin de kuralları, nizamları mevcut. Bizim kendi güvenlik endişelerimiz, kaygılarımız var. Avrupalılar, Türkiye'nin güvenliğini kendi güvenliklerinin bir parçası olarak görürlerse daha doğru, gerçek bir iş yapmış olurlar."

FETÖ'ÜNÜN ABD'NİN TERÖR RAPORUNDA YER ALMASI


Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü Kalın, ABD Dışişleri Bakanlığının Terörizm 2016 Ülkeler Raporu’nda ilk kez Fetullahçı Terör Örgütü'nden bahsedilmesi için ise, "ABD Dışişleri Bakanlığının terör raporuna FETÖ'nün dolaylı olarak da girmiş olması ciddi, bunu önemsiyoruz ancak FETÖ terör örgütünün ne olduğunu, mahiyetini tam olarak belirlemeyen bir değerlendirme olduğunu da ifade etmeliyiz."iklerinin bir parçası olarak görürlerse daha doğru, rasyonel bir iş yapmış olurlar." değerlendirmesinde bulundu.