Katar sorununun nihayet bulması adına emeğimizi ortaya koyacağız. Sıkı yürüttüğümüz bir telefon diplomasisi önümüzdeki günlerde de sürecek. Bizim hem Katar hem Suudi Arabistan ile aramızda bulunan görüşmeler kapsamında birincil emelimiz bu krizin aşılması. Burada Suudi Arabistan'ın da mühim bir rol üstlendiğini dile getirmeliyim.

KUZEY IRAK’TAKİ REFERANDUM KARARI

Kerkük'te vuku bulan gelişmeleri yakinen takipte bulunuyoruz. K.Irak'ta çıkan referandum fikri çok yanlış bir düşüncedir. Bu Kerkük'teki krizi derinleştirir. Ümit ediyoruz ki bu referandum fikrinin ne denli yersiz olduğunu anlayıp kararlarından dönerler.

ABD VE YPG ORTAKLIĞI

Suriye’ye ilişkin gayretlerimiz krizlerin dindirilmesi yönündedir. Rejimin sebep olduğu güçlüklerin idrakindeyiz. Aralık ayında kararlaştırılıp uygulamaya konan ateşkes antlaşması birçok kez delindi. Geçtiğimiz hafta İran Dışişleri Bakanı ile aynı süreçte Suriye sorununu da açık ve net bir dille ifade ettik. Rakka harekatında bulunmayacağını dile getirmiştik. ABD’nin terör örgütüyle beraber hareket etmesinin kabul edilebilir bir yanı yok.

'KONTROLLÜ DARBE' İFADESİ ÇOK ÇİRKİN

Çatı ve başka duruşmalar sürüyor. Bununla alakalı sayın Cumhurbaşkanımızın gelişmeleri yakinen izlediğini arz etmiştim. Şehit ailelerimizin akrabaları ve gazilerimiz bu davaları yakinen izliyor. ‘Kontrollü darbe’ ifadesi teröristlere arka çıkmaktır, saygısızcadır.