Birleşmiş Milletler ( BM) 72. Genel Kurulu’nda görüşmelerde bulunmak amacı ile ABD'nin New York şehrine giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, PBS kanalında yayınlanan ‘News Hour’ programının yapımcısı Judy Woodruff'a gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında ABD’nin terör örgütlerine yaptığı destek hakkında ‘Rakka'da bu alt gruplarla DEAŞ'a karşımücadelede bulunmak yanlış, bu savaş bizimle yapılabilirdi. ABD'nin DEAŞ'la savaşmayı PYD/YPG ile yapması doğru değildir. Söz konuus mevzuyu ABD’nin üst düzey yerlerine ilettim. Biz paramızla ABD'den o silahları alamıyorken siz bunları terör örgütlerinin ellerine nasıl verirsiniz?’ şeklinde sert çıkıştı.

ABD SİLAH SATIŞLARINI DURDURDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı korumalarının kullanması amacıyla ABD ile aralarında gerçekleştirdikleri silah anlaşması, Trump idaresi tarafından durduruldu. ABD’de olan Cumhurbaşkanı bu karara tepki gösterdi.

Associated Press haber ajansının yaptığı habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı silah satışı hakkında kongreye ilettikleri anlaşması resmen geri çekti. Kongreye sunulan tasarı, New Hampshire merkezli silah şirketi Sig Sauer'in onay istemesi üzerine gerçekleşmişti. Tasarının kongreden geri çekilmesini de yine bu şirketin istediği ifade ediliyor.

Söz konusu şirketin silah satışı için onay talebini geri çekmesinin nedeni olarak, Türk tarafının satışın gerçekleşeceğine ilişkin beklentisini kaybetmesi olduğu öne sürüldü.