AK Parti Grup Toplantısı'nda önemli açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, taşeron işçileri kadroya alarak uzun süredir bir sonuca ulaşmayı bekleyen konunun kökten çözüldüğünü ifade etti.

KISA SÜREDE KADROYA GEÇİLECEK

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu da, bir hafta içinde Meclis'e gönderilecek düzenlemenin ayrıntılarına yönelik açıklamalarda bulundu. Sarıeroğlu, yasal düzenlemeden sonra üç ay içinde kadroya geçişlerin tamamlanacağını ifade etti. Sarıeroğlu, "Merkezi bütçe ile düzenlenen tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki 450 bin taşeron çalışan kardeşimize şartsız tam kadro veriyoruz" şeklinde konuştu. Bir hafta içerisinde Meclis'e gelecek olan taşeron paketindeki ayrıntılar ise şu şekilde:

Mevsimlik işçilerin mevcut uygulamada 5 ay 29 gün olan çalışma süresi 4 ay daha uzatıldı ve 9 ay 29 güne yükseltildi. Daha uzun süre sigortalı çalışacaklar. Böylece emekli olmaları daha rahat olacak. Aracı firmalarla yapılan sözleşmeler feshedilecek. İl özel idareleri, belediyelerde taşeronlar tamamen ortadan kalkıyor. Kadroya geçişte yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş, yardımcı iş ayrımı kesinlikle söz konusu olmayacak. Geçici, özel sözleşmeli, üç senelik sözleşmeli değil sürekli işçi kadrosuyla çalışacaklar.

İşçilerin mali, sosyal hakları mevcut düzende toplu sözleşmeyle bağıtlanmış durumda. Çalışma hukuku korunacak. Yaşı gelip de emekliliğe hak kazananlar da geçiş yapabilecek. Emeklilik yaşı gelip de prim gün sayısı dolmayanlara çalışmaya devam edecek. Düzenleme yapıldığı dönemde askerde olan, doğum iznine çıkan anneler de kapsamda bulunacak. Hastalıktan dolayı rapor alanlar, iş sözleşmesi gereği sözleşmesi askıda olanlar da kapsamda yer alıyor. İşten çıkarılıp mahkemeye başvuranların işe iade kararı varsa onlar da değerlendirilecek. Açılan davalarla ilgili feragat istenecek.