Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Gençlik ve Spor Bakanlığına yardımcı atamaları gerçekleştirildi. Buna göre "Asrın Güreşçisi" lakabını kazanmış olan Hamza Yerlikaya ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu, Dr. Mehmet Kasapoğlu'nun yardımcılıklarını üstlenecek.

HAMZA YERLİKAYA KİMDİR?

Hamza Yerlikaya, 3 Haziran 1976'da İstanbul Kadıköy'de dünyaya geldi. Babasının ismi Mustafa, annesinin ismi Emine'dir. Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünü tamamladı. 1993'de TCDD'de işçi olarak çalıştı. 1998'de Emlâk Bankası'nda, 1999 İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde memur, 2006'da Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'nde Müşavir olarak görev aldı. Uzun seneler güreş sporu ile uğraştı birçok uluslararası başarılara imza attı. 2000'den fazla milli mayoyu terletti. Büyükler kategorisinde 8 Avrupa, 3 Dünya ve 2 Olimpiyat Şampiyonluğu elde etti. Büyükler kategorisinde 17 yaşında Dünya Şampiyonu olan tek güreşçi unvanını elde etti. Orta düzeyde İngilizce bilen Yerlikaya, evlidir.

1993 senesinde Uluslararası Güreş Federasyonu (FILA) tarafından "Asrın Güreşçisi" unvanını elde etti. "Devlet Üstün Hizmet Madalyası"nın sahibi oldu.

SİNAN AKSU KİMDİR?

Ankara Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesini tamamlayan Sinan Aksu, Gazi Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Meslek yaşamına TBMM'de giren Sinan AKSU, sırasıyla TBMM Milletvekili Danışmanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığı ve 20 Şubat 2014 tarihinden sonra Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü vazifesini üstlenmiştir. Aksu 30.03.2015 tarihi itibariyle GSB Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'ne atandı. İngilizce bilen Sinan AKSU evli ve bir çocuk babasıdır.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.