Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler'in ( BM) 72. Genel Kurul görüşmelerinde bulunmak amacı ile gittiği ABD'nin New York şehrinde çok yoğun bir program izledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan New York’ta küresel şirketler ve fonların yöneticileriyle de bir araya gelerek görüşmeler gerçekleştirdi.

'TÜRKİYE'YE YATIRIM YAPIN'

Cumhurbaşkanı, ABD'de piyasa değeri 1.5 trilyon doları bulan küresel şirketler ile 2.5 trilyon dolarlık portföy yöneten fonlarla toplantı yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmelerde işadamlarına çağrıda bulunarak, ‘Ülkemize yatırım yapın, biz her türlü kolaylığı sağlıyoruz.’ şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI TRUMP’LA GÖRÜŞTÜ

Diğer yandan, Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın Lotte New York Palace Otel'de, ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelmişti.
Yaklaşık 50 dakika kadar süren görüşmenin ardından gazeteciler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a görüşmenin nasıl geçtiğini sordular. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmenin olumlu geçtiğini ifade etti.

SORUNLAR ÇÖZÜMÜ İÇİN ORTAK KARAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump’ın görüşmesi, bölgesel sorunların çözümü için ortak kararlar alınmasını ve tüm terör örgütlerine karşı kararlı bir şekilde mücadele verilmesi gibi konularda iş birliğine gidildi.

IKBY'NİN REFERANDUMU KARARI

İkilinin görüşmesinde, 25 Eylül 2017’de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin yapmaya hazırlandığı referanduma karşı olduklarını belirterek, atılacak bu adımın çok ciddi sorunları beraberinde getireceğini ifade ettiler.