Dünyanın en geniş köprüsü olma ünvanına sahip olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçişler, 31 Ağustos tarihine kadar ücretsiz olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış töreninde, "Size bir müjde veriyorum. Köprüden geçişler 31 Ağustos gecesine kadar ücretisz olacak. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve dünya liderlerinin katılımıyla açılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın köprü açılışında köprünün 31 Ağustos gecesine kadar ücretsiz olacağı müjdesini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Temeli büyük bir coşkuyla attık. Dalga geçenler oldu, yaptırmayacağız diyenler oldu. Ama biz dedik ki bu yoldan dönmek yok. Yapacağız dedik. Hamdolsun Halep oradaysa arşın burada.Şimdi açılışını sizlerle beraber yapıyoruz.

SİZE BU ESERLER YAKIŞIR

Siz farklısınız. Siz tankların, topların, helikopterlerin önünde duran bir milletsiniz. Siz onlara pirim vermediniz. Size bu eserler yakışır. Birinci köprü şimdi ne oldu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü oldu. Onun adını siz koydunuz. İkinci köprü Fatih Sultan Mehmet köprüsü. Üçüncü köprü Yavuz Sultan Selim köprüsünü beraber açıyoruz.

LAFLA OLMUYOR, ÇALIŞMAKLA OLUYOR

İnşallah 20 Aralık'ta Avrasya Tünelinin açılışını yapıyoruz. Bu millet neye layıksa bunların hepsi olacak. Bu güzel günümüzü bizlerle paylaşan tüm dost devlet başkanlarına teşekkür ederiz. Bu millet neye layıksa bunların hepsi olacak. Bunların hepsini yapacağız. Zira muasır medeniyetlerin seviyesine çıkmak lafla olmuyor, çalışmakla oluyor.

BİZ BUNLARLA ANILACAĞIZ

Bu köprü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) hem tekerlekli araç geçişini hem raylı sistemi birlikte sağlıyor olması bakımından kendi alanında dünyada öncü bir köprü, böyle bir özelliğe sahip. Şu anda iftiharla gördüğümüz, seyrettiğimiz bu köprü inşallah dünyada birçok şeye, yayınlara, inanıyorum ki öncü olacak. Bununla iftihar edeceğiz. Bunu göreceksiniz, dünya filmleri buralarda çekilecek, göreceksiniz. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Biz bunlarla anılacağız. Bu yola bunlarla devam edeceğiz."

YENİ HAZIRLIKLARIMIZ VAR

Yeni hazırlıklarımız var. Ne yapıyoruz? İnşallah Kanal İstanbul'un da hazırlıklarını bitiriyoruz. Bu da yetmeyecek. Şimdi Çanakkale'ye de bir gerdanlık lazım. Çanakkale Köprüsü'nün de hazırlıklarını yapıyoruz. İnşallah bütün bunlarla birlikte dünyada Türkiye farklı bir konuma erişecek. Niye hazmedemiyorlar bizi? Niye kıskanıyorlar bizi? İşte bunlardan dolayı."

EKONOMİ OLUMLU YÖNDE SEYREDİYOR

"Türkiye tamamlanan, inşası süren, başlanacak olan projelerle hedeflerine adım adım ilerliyor. Ekonomide tüm göstergeler, onca badireye rağmen olumlu yönde seyrediyor, sıkıntılı bir yıl olsa da olumlu yönde seyrediyor."

İNLERİNE GİRECEĞİZ DEDİK VE GİRDİK

İhracat ve turizmde kısmi sıkıntılar için ciddi tedbirler hayata geçiriliyor. Bu süreçte ilgili olarak şu gerçekleri görmeliyiz. 2013'ün Haziran ve Aralık saldırılarını başımız dik karşılamasaydık Türkiye bugüne ulaşamazdı. 2014 Mart, Ağustos, 2015 Haziran ve Kasım ayındaki milli irade sınavlarından başımız dik çıkmasaydık, 2016'da bölücü terör örgütünü açtığı çukurlara gömmeseydik, Türkiye bambaşka durumda olurdu. 2016 Temmuz'daki darbe girişimini durdurmasaydık nerelere savurulacağımızı düşünmek istemiyorum.Ne dediniz tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet dedik. İnlerine gireceğiz. Dedik ve girdik.