Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "İncirlik Kapatılır" Açıklaması Küresel Güçleri Rahatsız Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin sözde Ermeni Soykırımı kararından ötürü İncirlik Üssü'nün kapatılabileceğini ifade etti. Erdoğan'ın sözleri ise yabancı medya kuruluşları tarafından 'acil' koduyla dünya kamuoyuna sunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İncirlik Hava Üssüne Yönelik Kritik Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin İncirlik Hava üssüne yönelik önemli dünya gündemini belirleyen önemli bir açıklamada bulundu. Gerekirse İncirlik ve Kürecik üslerinin kapatılabileceğini söyleyen Erdoğan, dünya basının gündemini belirledi.

"İNCİRLİK'İ KAPATIRIZ"

"Böyle bir kararı vermemiz gerektiği anda bu kararı alma yetkisi bize aittir. Yeri geldiğinde otururuz, kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, Kürecik'i kapatırız. Biz de bunlara mütekabiliyet çerçevesinde gerekli kararı veririz. Türkiye bir kabile devleti değildir. 780 bin kilometre karelik ve 2 bin yılı aşkın tarihe sahip olan bu tür yaklaşımları reva görmek karşılıksız kalacak şey değildir. Ne gerekiyorsa mütekabiliyet esasına uygun olarak gerekli adımları atarız. Kaldı ki biz stratejik ortak değil miyiz? NATO'da beraber değil miyiz? Yapılanlar ne? Nasıl böyle bir şey olabilir stratejik ortaklıkta. Bunlar böyle devam ederse bizim de tabii vereceğimiz karşılık var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Kongresi'nde Ermeni Soykırımı kararına tepki göstererek, "Kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, Kürecik'i de kapatırız" dedi. Erdoğan'ın bu sözleri dünya medyasında büyük yankı uyandırdı.

REUTERS ACİL KODUYLA PAYLAŞTI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını abonelerine 'acil' koduyla duyuran Reuters haber ajansı, "Erdoğan - Türkiye ABD tehditleri karşısında İncirlik Hava Üssü'nü kapatabilir" başlığıyla geçtiği haberinde, İncirlik'te ABD'nin nükleer savaş başlıkları bulunduğunu anımsattı.

ALMAN MEDYASI: TÜRKİYE KARŞILIK VEREBİLİR

Alman Deutsche Welle (DW) de Erdoğan'ın sözlerini dünyaya duyuran yayın kuruluşları arasında yer aldı. Gelişmeyi "Erdoğan ABD'nin iki stratejik üssünü kapatmakla tehdit ediyor" başlıklı haberiyle takipçilerine aktaran DW, Türkiye'nin bahsi yükselttiğini belirterek Rus hava savunma sistemi satın alması nedeniyle ABD'nin yaptırım uygulaması halinde, karşılık vermekle tehdit ettiğini" yazdı.

DW, İncirlik'in ABD açısından önemine de yer verdiği haberinde, Kürecik'te de NATO radar istasyonu bulunduğunu hatırlattı.

"TÜRKİYE SEÇENEĞİ ELİNDE TUTUYOR"

Rus Russia Today (RT) yayın kuruluşu, Erdoğan'ın ABD'nin yaptırımları üzerine "Türkiye'nin gerekirse ABD tarafından kullanılan İncirlik Hava Üssü'nü kapatabileceğini" ifadelerine yer verdi.

RT, "Ankara ABD'nin Türkiye'ye karşı ek yaptırımlarına mukabele olarak İncirlik Hava Üssü'nü kapatma seçeneğini elinde tutuyor" yazarken, Erdoğan'ın, Adana'da bulunan İncirlik'in yanı sıra Malatya'daki Kürecik Radar Üssü'nün de kapatılabileceğini söylediğini yazdı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

İLİşKİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri