Gündüzü tarih, gecesi masal kokan, Mardin'de vatandaşlar sel olup 15 Temmuz Şehitler Parkı'nı doldurdu. Geçen yıl şehirlerini, evlerini bombalayan "PKK'ya inat Türkiye'nin birliği" mesajını verdi. Miting öncesi 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, başkanlık sistemini neden isteğini anlatan videosu oynatıldı. Mardinliler şunları ifade etti:

Zeynep Olguç (38): "Engelli çocuğum var. Erdoğan sayesinde çocuğumu ücretsiz tedavi ettiriyorum. İlaç için beklemiyorum. Çocuğum için maaş veriyor. Fakirin, garibanın babası Erdoğan'ın yolunu açmak için evet diyorum."

Ayşenur Aslan (18): "Başörtüsü yasağını kaldırdı, kızları okula gönderdi. Şimdi sınavsız üniversite için, aş için evet diyoruz. Bir sözüyle 28 gün bu meydanda nöbet tuttuk. Erdoğan ne derse o!"

Aynur Sakız (67): "İş için, aş için, barış için evet diyoruz. Bıktık artık terörden, sefaletten. Zengine arka çıkanlara değil fakiri gören Erdoğan istediği için evet diyeceğiz."

Emel Öget (47): "Erdoğan yüzümüzü hiç kara çıkarmadı. Hep yanımızda oldu. Terörü bitirdi şimdi çocuklarımıza iş istiyoruz."

Nurettin Kasap (İşadamı): "Evet ile inşallah güçlü bir yönetimle Türkiye gelişecek, büyüyecek ve yakın zamanda gelişmiş ülkeler arasında yer alacağız. Uyuyan Türkiye yok, yürüyen, koşan Türkiye var."

Asiye Kılınç (Ev hanımı): "Mardin'in Halep'e dönüşmemesi için evet diyeceğiz."

Hıdır Demir: "10 yıl öncesinde Kızıltepe'den Mersin'e 14 saatte gidiyordum, şimdi 6 saatte gidiyorum. Bu yolculuğumu, Kürtçe şarkı söylüyor diye basılan düğünleri unutamadığım için buradayım. Tek dişi kalmış Avrupa 'hayır' dediği için buradayım."

Kaynak: Sabah