Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenmekte olan Dünya Petrol Kongresi'nde konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkan başlıklar ise şöyle:

Ülkemiz olarak baştan beri kaynak vatandaşların huzur ve refahının artırılmasına yönelik olarak kullanılmasının taraftarıyız. Ülke coğrafyası ve siyasi sebeplerle enerji dengelerimizin hassas bir noktasında yer almakta.

Ülkemizin enerji imalatçıları ile tüketicilerinin aralarında doğal köprü görevinde yer almakta. Yeni petrol ve doğalgaz boru hatlarının ülkemizin enerji koridorunun görevlerini pekiştirerek devam edecektir.

Ülkemizin jeopolitik konumu gereğince önemli bir noktada yer almaktadır. Transit bir devlet olarak her şeyi yapmaktayız ve daha fazlası için uğraşıyoruz.

Siyasi olarak istikrarın ayrıca ekonomimizin gelişmişliği hatırı sayılır bir aktör durumundayız. Azerbeycan ülke doğalgazının Türkiye’ye sevkine olanak sağlamak için Bakü – Tiflis - Ceylan hattını da devreye soktuk. Şu anda TANAP hattımız ele alınacak.

Hazar ve Ortadoğu bölgelerinde devletimize ve Avrupa'ya gaz taşınması düşünülüyor. 2020 senesinde devreye gireceği düşünülüyor.

ENERJİDE DENGELER DEĞİŞTİ”

Küresel olarak en önemli gaz tedarikçilerinin adı olarak geçen Türk Akımı projesi. Kazan ve kazan anlayışı ile Doğu Akdeniz ve Irak başta olmak üzerine yeni projelerinde değerlendirmeye de hazır durumdayız. Enerjide dengelerin çok büyük oranlarda değişim gerçekleştirdi.