Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Macaristan İş Forumu'nda önemli açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Biz Macaristan'ı yabancı bir ülke olarak kabullenmiyoruz. Orta Asya'ya kadar giden kadim dostluğumuz söz konusu. Türkiye Macaristan ilişkilerinde çok güzel bir ivme elde ettik. Türkiye, Macaristan işbirliği ile Afrika'da birlikte yatırıma girelim.

Macaristan'ı ticaret üssü ve en kritik geçiş yerlerimizden biri olarak değerlendiriyoruz. Avrupa'ya ihraçta bir merkez durumuna gelmeli.

Son 16 senediki projelerle ülkemizin alt yapısını oldukça kuvvetlendirdik. Yeni Havalimanı'nın tüm kısımları faliyete geçince 200 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük 3 havalimanından biri konumuna yükselecek. 2002 yılında 36 milyar dolar olan ihracatımız, 165 milyar dolara çıktı. 2023 yılında 500 milyar dolar ihracata ulaşmayı planlıyoruz."

Macaristan ile savunma sanayisine ilişkin bir takım çalışmalar gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz zirvelerde bu meseleleri de masaya yatırdık. Turizmde 40 milyona çıktık. Hedefimiz 2023 yılında 50 milyon turist. Macaristan'da önemli yatırımlar sağlayan şirketlerimiz olduğunu fark ettim. Bankalarımız arasındaki ilişkileri de ilerletmemiz lazım.

Eylül ayında belirttiğimiz Yeni Ekonomik Programımızla artık bundan sonra katma değeri yüksek ürünlere daha fazla önem vereceğiz.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.