Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Önemli Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı televizyon programında soruları yanıtladı.

‘İLK KEZ DUYURDU’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘’Biz çevreciyiz ve bugüne kadar biz diktiğimiz milyarlarca ağaçla nam salmış bir iktidarız. Şimdi yeni bir adım daha atacağız. Bazı illerimize 'millet bahçeleri' kuracağız. Örneğin, Konya'da eski stadın yerine bir 'millet bahçesi' kurulacak. Aynı şekilde Eskişehir. Eski stadın yerine yine bir 'millet bahçesi' kuracağız’’ diyerek müjdeyi verdi.

İkinci müjde olarak da Kanal İstanbul Proje'sini biteceğini açıkladı. Projenin geciktiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, en kısa sürede bu projenin biteceğini duyurdu.

BAKANLARIN SAYISI DÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanların aday gösterilmesine ilişkin ‘’Durum farklı olacak. Adeta yeniden doğmuş gibiyiz. Artık böyle 25 kabineli bir bakanlar kurulu yok. Şuanda sayı ciddi manada düşecek. Parlamentodaki sayı ne olacak? Bunları görmemiz lazım. Parlamentodaki sayının güç katması lazım. Başarmamız içinde adımı kararlı bir şekilde atmamız gerekiyor, yarın açıklayacağız. Parlamentonun gücünü eğer Cumhurbaşkanı yanına alırsa devlet güçlü olacak, güçlü devlete ihtiyacımız var.

Oluşturulacak kabinenin ülkede en seçkin yürütme kabiliyeti güçlü olan insanlarla cumhurbaşkanı ekip oluşturacak. 16 yıl içinde bir şeyi tanıdık. Çırak, kalfa olarak girmiyoruz. Usta olarak giriyoruz. Ben anlayışıyla değil biz anlayışıyla bu yoldayız. 20 yıllık tecrübeyle yoldayız. Sıfırdan yola çıkmak başka. Yola devam dediğimiz şey başka. Deneyim tecrübe. Biz ülkeyi, Türkiye'yi tanıyoruz. Bu vatanın neresinde ne eksik biliyoruz. Biz o noktadan devam edeceğiz. Ülkemizde bu sistem değişikliğiyle başkanlık sistemine geçişle adımlarımızı hızlandıracak. Bürokratik oligarşinin prangalarını atacağız. Biz ne dediysek yaptık, icraatlarımız ortada’’ diye konuştu.

"DEMEK Kİ ERDOĞAN AYRIŞTIRICI DEĞİL, BİRLEŞTİRİCİYMİŞ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefetin dört partinin ittifak yapmasına ilişkin, "Bir araya gelemeyenler, eğer bu fakirin sayesinde bir araya gelebiliyorlarsa demek ki Erdoğan ayrıştırıcı değil, birleştiriciymiş’’ ifadelerini kullandı.

"MİLLETİM BU EVLADINA YİNE SAHİP ÇIKACAKTIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2014 yılındaki ilk turda Cumhurbaşkanı seçildiğini anımsatarak, "Ben inanıyorum ki benim milletim yine bu evladına, yanıltmadığı için bu evladına yine sahip çıkacaktır. Çünkü bu defa yeni bir sistemle geleceğin Türkiye'sini çok daha farklı bir şekilde hem inşa, hem ihya edeceğiz’’ diye konuştu.

"İNCE'NİN BU İŞİN İSPATINI YAPMASI LAZIM"

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin FETÖ elebaşına dair iddiası hakkında, "Adalet Bakanlığı'na veya Milli İstihbarat'a bu işin ispatını yapması lazım" diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

‘’Ben, bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak, onu davet ediyorum. Dürüstsen, samimiysen ya MİT'e sana Amerika'dan bunu kim söylemiş veya Adalet Bakanlığı'na bunu belgesiyle vermen lazım. Bunu vermesi lazım ki MİT'e cevap hakkı doğsun. Ben kendisini ispata davet ediyorum."

"AMERİKA İTİBARINI TAMAMEN SIFIRLAMIŞTIR"

Amerika ile İsrail'in aldığı kararın kıymeti olmadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Amerika bir defa itibarını tamamen adeta sıfırlamıştır’’ şeklinde konuştu.

SEÇİM GÜVENLİĞİ

Seçim güvenliğine dair yaratılan spekülasyonlara için Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seçimle ilgili olarak İçişleri Bakanlığımız, A'dan Z'ye her türlü tedbiri almış vaziyette. YSK ile koordineli bir çalışmaları da var’’ ifadelerini kullandı.

SAVUNMA SANAYİİNDE BÜYÜK ATILIM

Savunma sanayisinde ki önemli gelişmişlere değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘’Savunma sanayii ile ilgili olarak İngilizlerle ilişki oluşturduk. Biz zaten ciddi bir sıçramadayız. İtalyanlarla yaptığımız ATAK helikopterleri şuan itibarıyla 30 kadar ürettik, büyük bir açığımızı kapadı. Bunların vurucu gücü çok helikopterler. Bunların üretimini daha da artırmak için adımlarımızı atıyoruz. 3. pazarlara satma imkanımız doğacak. Bunun çalışmalarını yürütüyoruz’’ diye konuştu.

ALTA, İHA ve SİHA’ya yönelik çalışmalara dair konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘’ALTAY tanklarıyla ilgili de çalışmalar devam ediyor, tam bir seri üretime girmedik. Şuanda biz mesela 600 civarında Leopard tankları almıştık. Bakım onarımını kendi tesislerimizde yapıyoruz. İç terörde İHA ve SİHA'lar çok işimizi gördü’’ dedi.

Yürütülen operasyonlarda İHA’nın çok etkili olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şu şekilde devam etti:

‘’İHA'larla koordinatlar F-15'lerle vuruşlar. SİHA zaten acayip bir şey hem vuruyor hem görüyor. İsrail, ABD bize bunları vermedi. Onlardan kurtulduk. Özel sektör artık üretiyor, ihtiyacımız neyse süratle yetiştirmeye çalışıyorlar. Kendi piyade tüfeklerimizi yaptık. İngiltere ile TFX projesini yaptık, savaş uçakları.’’

İngilizlerle müşterek adım attıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘’Bir diğer önemli adım İngilizlerle attıkları savunma sanayisi adımlarıyla bizi yanlarına kabullenme durumu. Biz sizle bunu yaparız ama birilerine bağımlı olursanız bu mümkün değil diyoruz. Şu anda İngilizler bizi projelerde ortak olarak kabul ediyorlar. Rolls Royce olayında eğer mutabık kalırsak onlarla yapacağımız çok iş var’’ diye konuştu.,

ENERJİ KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALAR

Enerji üretimine yönelik konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

‘’Bizim enerji konusunda önemli çalışmalarımız var. Mersin'de biliyorsunuz Akkuyu projemiz var. TANAP ile temiz enerjinin peşindeyiz. Güneş enerjisinde bin megavatlık projeyi Konya'da başlattık. Bunlar yenilenebilir enerji olduğu için, kirliliği de ortadan kaldırıyoruz. Yenilenebilir enerji konusunda Çin ve Japonya ile görüşmelerimiz var. Geçtiğimiz günlerde Enerji Bakanımız Berat Bey, Çin'deydi.

Rusya, Japonya, Çin ile projeler yapıyoruz. Bu ülkeler ise bize güveniyor. Her şey cebinizdeki para ile olmuyor. Biz göreve geldiğimizde, bütçeyi çeşitlendirdik. Kuru sıkı atmaya gerek yok, çeşitlendirdiğimiz için de biz bu noktaya geldik. 18 Mart Çanakkale Köprüsü mesela aynı sistemle yapılıyor.

Biz Adıyaman'a Nissibi Köprüsü yaptık. İstanbul'a, Çanakkale'ye gel köprü yap, oralara bir şey yapma. Bizde böyle bir şey yok. Onların ulaşamayacağı ellere, biz köprüler yaptık. Van depreminde de milletimizi çatısız bırakmadık. Ben Sakarya, Düzce depremini de hatırlıyorum. O zamanlar ortada devlet yoktu.’’

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR