Açılışı Kuran-ı Kerim tiklaveti ile birlikte başlatılan zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde;
 
"Kudüs’ün kardeşi İstanbul’dan, tüm kardeşlerime, Kudüs dostlarına selamlarımı gönderiyorum. Bugün burada İslam’ın ilk kıblesi ve El Aksa’nın şehri Kudüs’ümüzün tarihi statüsüne yapılan tecavüzü masaya yatırmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Davetime icabet ederek, Müslümanlarla beraber tüm insanlık için tarihi önemi olan toplantıya iştirakiniz için her birinize teşekkür ediyorum. ABD’nin Başkanı uluslararası hukuku hiçe sayarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklamıştır.
 
Hiç uzun söze gerek yok, Kudüs’te bu kadim şehrin sokaklarında birkaç dakika dolaşan herkes orasının işgal altında olduğunu fark edecektir. Zaten işgal altında olan bu şehir hakkında böyle bir kararın açıklanmasının hiçbir hükmü olamaz. ABD’nin veto yetkisine sahip olduğu BM Güvenlik Konseyi’nin 1980 tarihinde verdiği karara göre hiçbir ülke Kudüs’te büyükelçilik bulunduramaz. Nitekim ABD’nin bu hukuksuz kararına sadece Kudüs’ü işgal altında tutan İsrail destek vermiştir. Bu gayri meşru kararı kabul etmeyen tüm ülkelere teşekkür ediyoruz.

Sayın Papa da içerisinde olmak üzere, şimdiye kadar yaptığım tüm görüşmelerde bu kararlı duruş teyit edilmiştir. İslam ülkeleri de ABD’nin Kudüs hakkındaki kararını tanımamışlardır. Zirve dönem başkanı olarak, dünya kamuoyuna çağrı yaparak bu kararın vicdan, hukuk, ahlak ve tarih önünde hükümsüz olduğunu ifade ettik. Bu karar her şeyden önce barıştan yana tavır koyan, barışı isteyen taraf olduğunu defalarca ispatlayan Filistinlilerin cezalandırılmaları demek.
 
Bu karar şimdi sizlere haritada da göstereceğim. 1947 yılından şimdiye kadar Filistin’de neler oldu bunu görmenizde büyük yarar var. Sene 1947, BM paylaşım planı. Bu paylaşım planında Filistin ciddi manada küçülme yaşıyor, İsrail ise büyüyor. Sene 1949 – 67 arasına bakıyoruz, Filistin ciddi manada küçülüyor, İsrail ise büyümeye devam ediyor. Ve geliyoruz şimdiye. İşte buyurun, şu anda 1947’de İsrail neyse, şimdi de Filistin ne yazık ki aynı duruma getirildi.
 
Böyle bir taksimi inanın kurt kuzu mücadelesinde kurt bile yapmıyor. Ama bu taksim, işte burada uygulandı. Sizlere ayrıca bunların birer tablo üzerinde de dağıtılmış olması gerek. Zaten de biliyorsunuz. 1947 yılından günümüze işte Filistin toprakları böyle oldu. Bu şunu gösteriyor, İsrail bir işgal devletidir. Bunun yanında İsrail aynı zamanda bir terör devletidir.