Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:
 
Ankara ve İstanbul yanında Erzurum’dan İzmir’e bütün şehirlerimizde ülkemizin her yerindeki bilim insanlarını bu listede görmekten gurur duyuyorum. Geçen sene kaybettiğimiz Halil İnalcık hocamız adına verilen ödülümüze Hacettepe Üniversitesi’nden Doç Dr Fatih Yeşil layık görüldü. Bu bilim insanlarımızı şahsım ve ülkem adına tebrik ediyorum. Akademimizin tüm mensuplarına şükranlarımı sunuyorum. Farklı üniversitelerimizden 39 bilim insanımıza ödüllerini vereceğiz.
 
Bilim insanoğlunun fıkratında var olan merakla sürdürdüğü ve hiç sonu gelmeyecek olan bir arayışın ismidir. Medeniyetler arasındaki fark bilimin kendisinden ziyade fikri ayrılışlardan meydana geliyor. Atomu parçaladıktan sonra bomba da yapabilirsiniz herkese yetecek kadar enerji de sağlayabilirsiniz. Elon Musk ile görüştük. Elektrikli araç projesinin petrol kaynaklı çatışmaların sonu olduğuna inanıyorum.

Ne yazık ki bilim de belirli ülkelerin tasallutu altındadır. Hiç şüphesiz bizim de noksanlarımız var. Stratejimizi isabetli bir şekilde çizdikten sonra işimiz daha kolaydır. Yoksa taklitçilikten öteye gidemeyiz. Kuru sözle, sadece eleştirmekle bir yere ulaşılmıyor. Ülkeye hizmet etmek için, insanlığa hizmet etmek için çalışmak lazım, kararlılık lazım, aşk lazım. Biz de bu anlayış ile geride bıraktığımız15 senede ülkemizi bilimin her alanında ileriye götürerek, bu çalışmalarla beraber eserleri ortaya koyacak eserleri çıkardık. Her alanda devrim niteliğinde reformlar gerçekleştirdik. 
 
10 tane insansız hava aracı alacaksınız, 50 dereden su getiriyorlar. Kötü komşu ev sahibi yaptı bizi. İhtiyaçlarımızın çoğunluğunu kendi ürünlerimiz ile karşılar duruma geldik. Bilim insanımızla siyasetçimiz el ele vermek durumunda. Yurt dışına gitmiş olanları tekrar ülkemize getirmeye çalışıyoruz. Söz konusu durumda ciddi çalışmalar yürüten tüm kurumlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İş adamlarımızın da bu sürece daha fazla katkı yapması gerektiğini ifade etmek istiyorum.
 
3. çeyrek çok çok önemliydi. Sene sonu itibariyle de yüzde 7.5 oranını da yıllık olarak yakalayacağız. Biz üreten, çalışan, emek veren herkesin yanındayız. Benzer bir başarıyı ihracatta yakaladık, bu da çok önemli. 2017 ihracatımız kasım sonu itibarıyla 143 milyar doları aştı. Yeni bir rekorla muhtemelen bu seneyi tamamlayacağız.
 
FAİZE KARŞIYIM!
 
Döviz kurunun yüksekliği kesinlikle ekonominin gerçekleri ile uyumlu değildir. Az sürede doğru dengenin bulunacağına ben inanıyorum. Ben yüksek faize karşı olduğumu burada bir kez daha belirtiyorum, açıklamaya da devam edeceğim. Çünkü yüksek faizin olduğu bir yerde enflasyonun düşmesi söz konusu değildir.