Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Önemli Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Teknoloji Geliştirme Altyapı açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Teknoloji Geliştirme altyapı açılış töreninde önemli açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğanın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

Bugün burada birbirinden önemli milli teknoloji geliştirme alt yapılarını ve sanayi projelerini test etmek için buluştuk. Bu projelerin yurdumuza kazandırılmasında etkili rolleri olan bütün hocalarımızı ve mühendislerimizi tebrik ediyorum. Yüksek çözünürlüklü gözlem uyduları, uydu fırlatma sistemleri hakkında gerçekten önemi sonuçlar alıyoruz. Amaçlarıızdan biri de uydu kameraların ve büyük çaplı aynaların ülkemizde üretilmesiydi. OPMER işte bu amaçla kurulmuştur.

Önemli tasarımların, bilgi birikimlerinin ve ödenen yüksek tutarlarının yurt içinde kalmasını hedefliyoruz. Ürünleri ölçüm ve entegrasyon faaliyetlerini de bu istasyonda ilerleteceğiz. Yurdumuzda ilk defa kurulan OPMER dünyada sayılı laboratuvarları arasında.

Savunma sanayinde yüzde 20'lerde olan millilik oranının bugün yüzde 65'lere yükselttik. İşte bu başarının arkasında açılışını gerçekleştirdiğimiz tesis gibi sergilenen maharetler bulunuyor.

Savunma sanayimizin ve yerli teknolojilerimiz başka özgün ürünü ise yüksek güçlü lazer sistemi geliştirmesi kısaca ışın sistemidir. İlk uygulamalarda yüksek başarı sağlayan sistem ilerleyen dönemlerde hava araçlarında ve gemilerde kullanılabilinecek.

TARİHİ PROJENİN ADI SİPER

İlk adımı bugün atıyoruz. Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi'nin oluşturulmasına yönelik faaliyetler başlatıldı. İlk teslimatları 2021 yılı sonunda gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bugün ayrıca bu projemizin de ismini ilan ediyoruz. SİPER.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR