Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, "Gelinen durum itibariyle ben Amerika’nın PYD’ye ve YPG’ye yönelik politikasının doğru bir tutum içerdiğini düşünmüyorum. Çok yanlış eğilimlere saplanıyorlar. Amerika’nın askerleri, yöneticileri bu terör örgütüne sırtlarını yaslayarak karar alıyorlar. Amerika bunlara maalesef çok büyük boyutlarda silah sevkiyatı gerçekleştirdi. Bunların silahlar arasında ağır silahlar bulunuyor, hafif silahlar bulunuyor, her türden teçhizatın sayısı devasa rakamlara ulaşmıştır". İfadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Portekiz’de yayın yapan RTP isimli kanala verdiği mülakatta. Geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği ABD gezisi sırasında Başkan Donald Trump'a sunduğu ikazların varlığına rağmen, ABD'nin Rakka harekâtına PYD/PKK ile katılmakta direttiğini dile getirdi.

TEHDİT KARŞISINDA GEREĞİNİ YAPARIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Görülüyor ki, bunlarla beraber faaliyette bulunmaları, ABD’nin bunları terör örgütü niteliğinde bulmuyor. Birlikte iş yaptıklarına göre bunları terör örgütü olarak değerlendirmiyorlar ve ortak bir şekilde Rakka’ya operasyon düzenleyebiliyor” dedi ve açıklamalarını "Bizim ABD’ye çağrımız, bu harekatı beraber düzenlememiz yönündedir. Bir terör örgütü ile bir devlet niçin böyle bir operasyonu birlikte yapar? Amerika gibi kuvvetli bir devlete bir terör örgütüne sırtını yaslayarak karar almanın doğru bir tarafı var mı? Bunun yanlış olduğunu kendilerine bildirdik ve bunu onaylamamızın imkânı yok. Fakat gördük ki ısrar ediyorlar, bize düşen de hayırlı olsun dedik, o kadar. Ama şunu da ilave ettik: Şayet devletimize en ufak bir tehdit söz konusu olursa, biz kimseye sormadan, kimseden izin almadan gerekli olan neyse Türkiye’nin çıkarını gözetiriz.” sözleriyle sürdürdü.