Suriye'de yaşanan olayların çözümü için tüm gözler Soçi'de devlet başkanları düzeyinde Türkiye, Rusya ve İran arasında yapılacak üçlü zirveyde. Kritik zirve öncesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önce Soçi'de Suriye Devlet Başkanı Esad'ı misafir etti.
Sonrasında telefonda ABD Başkanı Trump, Suudi Arabistan Kralı Selman, İsrail Başbakanı Netanyahu ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşme yaptı.

Terör örgütü DEAŞ, Suriye'de elinde bulundurduğu tüm alanları kaybederken, askeri operasyonlarda son raddeye gelinmesi, tarafları siyasi çözüm arayışı içine sürükledi. Astana sürecinin garantör ülkeleri Türkiye, Rusya ve İran devlet başkanları düzeyinde buluşarak krizin çözümünü ele alacak.

Rusya'nın Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ni gündeme getirmesi planlanırken Türkiye'nin Afrin ve terör örgütü YPG'nin durumunu ele alacağı düşünülüyor. Son bir hafta içerisinde üç ülkenin Dışişleri Bakanları Antalya'da, Genelkurmay Başkanları ise yine Soçi'de bir araya gelmişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SOÇİ'DE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in misafiri olarak özel uçak "TUR" ile saat 14.55'te Rusya'nın Soçi indi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Soçi Uluslararası Havalimanı'na inişinde, Krasnodar Vali Yardımcısı Sergey Boldin, Soçi Belediye Başkanı Anatoli Pahomov, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Türkiye'nin Novorossisk Başkonsolosu Yunus Emre Özigci ve diğer yetkililer hazır bulunuyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da Soçi'ye geldi. Karşılamada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da vardı.