Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin davetine icabet etmek için yarın İran’a gidecek.
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın gerçekleştireceği resmi ziyareti doğrultusunda İran Lideri Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşmelerde bulunacak.

Ziyaret nedeniyle iki ülke cumhurbaşkanlarının başkanlıklarında Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Dördüncü Toplantısı gerçekleştirilecek.

İki liderin ilişkilerinin görüşüleceği toplantıda, başta Irak ve Suriye olacak şekilde güncel bölgesel ve uluslararası konuların masaya yatırılacağı düşünülüyor.

CUMHURBAŞKANI TBMM TOPLANTISINDA KONUŞTU

Diğer yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM Grup Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı, ‘Bizim kimseyi tehdit etmek gibi bir derdimiz yok. Biz sadece ikaz görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Dedelerimizin ‘Dost acı söyler, ama gerçeği söyler’ sözündeki gibi acıları söyleriz ama hakikattir konuşmamız. Kuzey Irak'ta gerçekleşen referandum sorunu bölgemizin kalbine saplanmış yeni bir hançerdir. Asıl konu yakındaki ülkeleri sonu gelmez bir çatışmanın içine sokma girişimlerine karşı uyanık olmaktır. Hemen yanımızda kazdıkları ateş ve kin ile besledikleri çukura hiçbir şekilde izin veremeyiz. Irak, ne sadece Kürt'ün, ne sadece Türk'ün, nede sadece Arap'ın olamaz. Ortak bir gelecek inşa edilecek bir yerdir.’ dedi.