Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa'ya hareketinden önce basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şu şekilde;

Fransa görüşlerimizin ve tutumlarımızın ciddi derecede örtüştüğü bir ülke. Karşılaştığımız krizler de ülkelerimiz arasında yakın bir dayanışmayı elzem kılıyor. Cumhurbaşkanı Macron'la pek çok konuda yakın temas kurduk. Bu ziyareti çok önemsiyorum ve bu ziyarette de çok geniş başlıklarda görüşmelerimiz gerçekleşecek ve bu ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkilerden tutunuz, bölgesel tüm konuları masaya yatıracağımız bir ziyaret olacak gerçekleşecek. İstişarelerimizi kendileri ile bundan sonraki süreçte de sürdüreceğiz. Bölgesel ve uluslararası barış anlamında da son derecede önem taşıdığına inanıyorum.

KUDÜS, SURİYE, IRAK KONULARI

Bölgemizde koalisyon güçleri var. Fransa'nın da aktif rol oynadığı hepimizin malumudur. Buradaki gelişmelerin hangi durumda olduğunu da görüşme fırsatımız var. Filistin, Kudüs, Suriye, Irak başta olmak üzere ortak ilgi alanındaki konuları değerlendirme fırsatımız olacak. Türkiye-AB ilişkilerini, ki Fransa AB'de etkin bir ülke, Kıbrıs'a ilişkin son gelişmeleri de masaya yatırabileceğimize inanıyorum.

MURAT HAZİNEDAR'IN UZAKLAŞTIRILMASI

Bu konu bütünüyle İçişleri Bakanlığı'nın bir devamlı olarak müfettişleri ile yaptığı kontrollerdir. Zaman zaman özel mülkiye müfettişleri çıkarmak amacıyla yapılan kontroller vardır. Bunlar devamlı belediyelerde görevli mülkiye müfettişlerinin verdiği bilgiler dahilinde olabileceği gibi, özel mülkiye müfettişleri ile istihbarat üzere atılan adımlardır. Bu belediye başkanlığı yapanlar için bilinen işlerdir. Benim belediye başkanlığım zamanında oda tahsis ettiğimiz mülkiye müfettişimiz vardı. Bundan bihaber olanlar çıkıyor konuşuyor.

Yurtdışına çıkma vs, tüm bunların hepsi İçişleri Bakanlığımızın yasal haklarıdır. Bunu hukuk bünyesi içerisinde kullanmıştır. Orada bir başka şey daha var, arkadaşlar söylediler, benim çocuklarımın da yurtdışında okuma imkanı oldu gibi, buraya düzeltme yapmamız lazım. Benim çocuklarımın yurtdışına gitmesi, sayın belediye başkanının, ben en kaliteli okullarda okuttum mantığından hareketle değil, benim öz çocuklarım kendi öz vatanında okuma şansı olmadıkları için yurtdışında eğitim gördüler. Oğlum katsayı engeline takılarak, Boğaziçi'ne tutuyordu puanı, burada farklı bir üniversiteye girme oldu. Biz de yurtdışına gönderdik. Kızlarım başörtü nedeniyle Türkiye'de okuma hakkından mahrum oldular. Onları da bundan dolayı yurtdışına, ağabeyinin yanına gönderdik. Bunları da bilmiyorlar, bilmeden de farklı farklı yakıştırmalar da bulunuyorlar. Aksi bir durum yoksa önü de açılır.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı doğru kaydırın.